Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ABERDEEN

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Dramat, Film drogi
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 106 min

Nawiązujący do filmu drogi współczesny dramat osadzony w realiach Norwegii i Szkocji, zrealizowany przez norweskiego twórcę, Hansa Pettera Molanda. Urodził się w Oslo, ale wiele lat, kształtujących jego drogę zawodową, spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył college. Reżyserował filmy reklamowe i wideoklipy muzyczne dla znanej nowojorskiej firmy - Giraldi Productions. W 1985 r. powrócił do Norwegii, wkrótce założył dobrze prosperująca firmę, specjalizującą się w filmach reklamowych. Podobnie jak "Aberdeen", także jego poprzednie dzieła: "The Last Lieutenant" i "Zero Kelvin", miały bardzo dobrą prasę i były z aplauzem przyjęte na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pochodząca z Wielkiej Brytanii Lena Headey, odtwórczyni głównej roli kobiecej w "Aberdeen", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Brukseli, a partnerujący jej Ian Hart zdobył laury w Karlowych Warach, z kolei festiwalowe jury w Mediolanie uhonorowało scenarzystów filmu. Operator Philip Ogaard został nagrodzony Brązową Żabą na organizowanym w Polsce festiwalu Camerimage.
Bohaterka filmu, młoda i ambitna prawniczka, Kaisa, robi karierę zawodową w dużej londyńskiej firmie, w której zatrudnieni są głównie mężczyźni. Dzień po awansie i wielkim przyjęciu z tej okazji, Kaisę budzi dzwonek telefonu. Obok niej w łóżku leży kolega z pracy, którego imienia nawet dobrze nie pamięta. W słuchawce odzywa się głos matki, błagającej córkę o przysługę. Od tej telefonicznej rozmowy zaczyna się główny wątek filmu, koncentrujący się wokół długiej i pełnej perypetii podróży, jaką odbywa Kaisa wraz ze swym ojcem. W opowieść o ich wyprawie wplatają się krótkie retrospekcje ze szczęśliwego dzieciństwa, które bohaterka spędziła w tytułowym szkockim miasteczku. Umierająca na raka Helen (Cahrlotte Rampling) leży w szpitalu w rodzinnym Aberdeen. Pragnie przed śmiercią pojednać się z ojcem Kaisy, Tomasem (Stellan Skarsgard), z którym rozstała się przed 15 laty. Tomas jest alkoholikiem, mieszka w Oslo, a jego głównym życiowym zajęciem jest przesiadywanie w barze. To właśnie Kaisa ma sprowadzić ojca do przebywającej w szpitalu matki. Niechętnie podejmuje się tego zadania, jednak w końcu postanawia spełnić ostatnią wolę nieuleczlnie chorej kobiety. Odnajduje ojca i przekonuje go, by wyruszył z nią do Szkocji. Pijany, zataczający się mężczyzna nie zostaje wpuszczony na pokład samolotu. Wściekła Kaisa decyduje się na podróż wypożyczonym samochodem. Przed nimi długa i wyczerpująca droga: przez zaśnieżoną Norwegię, potem promem do Wielkiej Brytanii i wreszcie przez Edynburg do Aberdeen. Przez cały czas Kaisa musi pełnić rolę pielęgniarki i opiekunki, pijącego na umór ojca. W drodze, kiedy psuje się samochód, dziewczyna poznaje kierowcę tira, Clive'a (Ian Hart), z którym połączy ją nić głębszego uczucia. Zanim dotrą do Aberdeen Kaisa pozna też na nowo swego ojca, odkryje tajemnicę z przeszłości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 06:12:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency