Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE ADVENTURES OF GERARD

 • Tytuł polski: PRZYGODY GERARDA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Włochy, Szwajcaria
 • Rok produkcji:
  1970
 • Gatunek:
  Komedia, Film przygodowy, Film kostiumowy
 • Barwny, 2500 m, 88 min

Scenariusz awanturniczej komedii kostiumowej napisany przez H.A.L. Craiga, z którym współpracowali Henry Lester, Gene Gutowski i sam reżyser Jerzy Skolimowski, powstał na podstawie wydanych w 1896 roku czterech opowiadań angielskiego pisarza pochodzenia irlandzkiego, Arthura Conan Doyle'a. "To dobry film. Jest w nim kpina z całej sytuacji, w jakiej nieoczekiwanie się znalazłem. ...doświadczeni amerykańscy biznesmeni ściągają z Polski młodego reżysera nowej fali, który nie zna języka, nie zna utworu według, którego ma kręcić film, a nazwisko Conan Doyle'a kojarzy mu się tylko z Sherlockiem Holmesem" - powiedział w jednym z wywiadów twórca ekranowej wersji "Przygód Gerarda". Okazuje się, że Jerzy Skolimowski bardzo dobrze wywiązał się z powierzonego mu zadania. Pełen wdzięku i humoru film, ze świetną obsadą i znakomitymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego, spotkał się z życzliwym przyjęciem recenzentów i publiczności. Krytyka chwaliła sprawną reżyserię, poprowadzoną z rozmachem szybką akcję i świetne gagi.
Hiszpania, rok 1808. Okres kampanii napoleońskiej na Półwyspie Apenińskim. Pułkownik Etienne Gerard, znany bawidamek i wyborowy szermierz, chełpi się swoją walecznością i bohaterskimi czynami. Próbuje dowieść Napoleonowi, że jest najlepszym i najbardziej odważnym huzarem w całej francuskiej armii. Cesarz zwraca w kóncu uwagę na śmiałka i powierza mu zadanie. Dziarski Gerard z entuzjazmem przyjmuje rozkaz doręczenia tajnego pisma marszałkowi Masseny, którego oddziały zostały odcięte przez Anglików podczas oblężenia zamku Morales. Rusza do akcji nie wiedząc, że Napoleon zaangażował chełpiącego się, przygłupawego pułkownika, licząc na niepowodzenie misji. Zależy mu bowiem, by tajne pismo właśnie dostało się w ręce Anglików.
W drodze Gerard spotyka hiszpańską patriotkę, hrabinę Teresę Morales (Claudia Cardinale). Wkrótce oboje zostają pojmani przez sadystycznego bandytę, angielskiego renegata Millefleursa. Gerard znajduje sprytny sposób, by uwolnić swą piękną przyjaciółkę i zdobywa jej wdzięczność. Niebawem Teresa wraca z towarzystwie pułkownika Russella. Zabija Millefleursa i ratuje życie swemu wybawicielowi. Gerard przeżywa jeszcze mnóstwo niebezpiecznych przygód. Z każdej opresji wychodzi zwycięsko i nawet zostaje odznaczony orderem za odwagę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
   
 • Scenariusz
  H. A. L. Craig
   
 • Współpraca scenariuszowa
  Henry Lester
   
  Gene Gutowski
   
   
 • Zdjęcia
   
 • Operator kamery
   
 • Scenografia
  Bill Hutchinson
   
  Luciano Spadoni
   
 • Muzyka
  Riz Ortolani
   
 • Obsada aktorska
  Peter McEnery
  pułkownik huzarów Gerard
  Claudia Cardinale
  Teresa, hrabina Morales
  Eli Wallach
  Napoleon Bonaparte
  Jack Hawkins
  Millefleurs
  Mark Burns
  pułkownik Russell
2017.02.11 06:11:49
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego