Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RADETZKYMARSCH

 • Tytuł polski: MARSZ RADETZKY'EGO
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Włochy, Austria, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1994
 • Barwny, Część 1: 120 min Część 2: 131 min

Jeśli ktoś po obejrzeniu tego filmu nadal nie rozumie historii Europy Środkowej, to jest sam sobie winien - powiedział konsul austriacki, Emil Brix, po obejrzeniu światowej premiery filmu w krakowskim teatrze imienia Juliusza Słowackiego. Tej uroczystej chwili nie doczekał twórca ekranizacji monumentalnej sagi trzech pokoleń rodu von Trottów, jeden z najwybitniejszych reżyserów austriackich. Już przystępując do pracy wiedział, że jest śmiertelnie chory. Nie zdążył w ostatnim wyścigu, zmarł na białaczkę zrealizowawszy około połowy zdjęć. Dzieło dokończył operator filmu, Gernot Roll. Klimat wiernej adaptacji powieści Josepha Rotha nie przypomina "szwejkowego" nastroju wizji Haçka. To nostalgiczna opowieść o rozciągniętym na pokolenia upadku monarchii austro-węgierskiej, ostatniego władztwa "z bożej łaski", odchodzeniu epoki, zmierzchu całego dawnego, dobrego świata. Znaczna część akcji filmu rozgrywa się w Galicji, w małym, garnizonowym miasteczku Trembowola tuż nad granicą z imperium rosyjskim. Jego mieszkańcy czują grozę nadciągającej wojny i nadchodzących wraz z nią nacjonalistycznych podziałów rozpadającego się państwa Habsburgów. I żyją w przeświadczeniu nieuchronności takiego końca. "Bóg opuścił naszego cesarza - mówi jeden z bohaterów, polski arystokrata - Nacjonalizm stał się nową religią." Ogarniające Europę mroczne czasy nowego stulecia, wieku dwóch okrutnych wojen, zbrodni i ludobójstwa, wyznaczyły też los autora powieści, Josepha Rotha, urodzonego właśnie w galicyjskich Brodach, literackim pierwowzorze filmowej Trembowoli. Mieszkaniec Wiednia, stolicy niewielkiego państwa, ułomka dawnej monarchii, uciekać musiał z miasta przed nazistami. Osiadł w Paryżu, ale i tu dopadło go Zło. Tuż przed wybuchem II wojny światowej popełnił samobójstwo.
Karol Józef, wnuk bohatera spod Solferino, ostatni z von Trottów, wstrząśnięty śmiercią przyjaciela w bezsensownym pojedynku, prosi o przeniesienie z jednostki kawalerii i wyjeżdża do pułku piechoty stacjonującego na rubieżach monarchii w Trembowli, tuż nad granicą rosyjską. Jedną z nielicznych rozrywek kadry oficerskiej w sennym miasteczku jest gra w karty. Pragnąc pomóc spłacić karciany dług jednemu z nowych przyjaciół, kapitanowi Wagnerowi, bohater filmu sprzedaje swego kawaleryjskiego konia bogatemu arystokracie, hrabiemu Chojnickiemu. Ten - poznaje Karola ze swą przyjaciółką, piękną i ekscentryczną Walerią von Taussig. Wspólna podróż do Wiednia owocuje namiętnym romansem młodego podporucznika ze starszą, doświadczoną partnerką. Tymczasem nad podwójną monarchię nadciągają groźne chmury. Kończy się długi ponad miarę wiek dziewiętnasty, kończą długie lata ustabilizowanych rządów Franciszka Józefa. Świadkom tego zmierzchu wydaje się, że Bóg opuścił starego cesarza. W Europie narastają postawy nacjonalistyczne, ruchy niepodległościowe i nowe idee społeczne zaczynają wstrząsać uśpioną monarchią. Podczas tłumienia demonstracji Karol Józef wydaje swemu plutonowi rozkaz otwarcia ognia. Padają zabici i ranni. Dręczony wyrzutami sumienia podporucznik prosi o dymisję z armii. I wtedy właśnie do garnizonu nadchodzi depesza o strzałach w Sarajewie. W przededniu wojny wystąpienie z szeregów równałoby się dezercji - dlatego von Trotta wraca do swego oddziału i ginie w pierwszej akcji. Wnuk bohatera spod Solferino, który w tej bitwie uratował imperatorowi życie, ginie za cesarza. Ale i Franciszek Józef umrze wkrótce po nim. A wraz z nim monarchia, XIX wiek i cały dawny świat. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Axel Corti
   
  Gernot Roll
   
 • Scenariusz
  Georges Conchon
   
  Louis Gardel
   
  Erik Orsenna
   
  Axel Corti
  na podstawie powieści Józefa Rotha
 • Zdjęcia
  Gernot Roll
   
 • Muzyka
   
 • Wykonanie muzyki
   
 • Dyrygent
   
 • Współpraca dźwiękowa
   
 • Charakteryzacja
   
 • Obsada aktorska
  Max von Sydow
  baron Franz von Trotta und Cipolje
  Tilman Gunther
  Carl Joseph von Trotta und Cipolje
  Claude Rich
   
  Elena Sofia Ricci
   
  Charlotte Rampling
  Valerie von Taussig
2017.02.11 06:10:27
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl