Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EMINENT DOMAIN

 • Tytuł polski: PROMINENT
 • Tytuł polski: W MATNI
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Kanada, Izrael
 • Rok produkcji:
  1990
 • Gatunek:
  Film polityczny
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 101 min

  Lokacje: Warszawa, Gdańsk.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, życie prominenta nie jest usłane różami. Ma się wprawdzie różne przywileje, ale też czasami pada się ofiarą okrutnych intryg i pomówień, szczególnie dotkliwych, gdy wcześniej czerpało się z życia to, co najlepsze. Tłem filmowych wydarzeń jest Warszawa 1979 r. Józef Burski jest postacią numer sześć w biurze politycznym partii, a tym samym w państwie. Jest szlachetny i inteligentny, przyzwoicie traktuje swych podwładnych. Kocha swą piękną żonę Mirę i lekko upośledzoną córkę Ewę, która uczy się w szwajcarskiej szkole. Swe obowiązki wykonuje bardzo rzetelnie i nawet nie myśli o zdradzie. Mimo to pewnego dnia zostaje niespodziewanie pozbawiony stanowiska, służbowego samochodu, przepustki do biura. Odwracają się od niego przełożeni i koledzy. Degradacji zawodowej towarzyszy też ostracyzm towarzyski. Z dnia na dzień Burski zostaje zupełnie sam i tylko najbliższy przyjaciel, oficer MSW, pomaga mu w kłopotach. Od niego Burski dowiaduje się, że jego mieszkanie i telefon są na podsłuchu, a liczni konfidenci piszą na niego raporty. Jego córka zostaje niespodziewanie odesłana do kraju bez słowa wyjaśnienia. Żona popada w depresję, nie mogąc dłużej znieść takiej sytuacji. Burski na próżno usiłuje zrozumieć przyczyny prześladowań i upokorzeń, jakie go spotykają ze strony niedawnych kolegów i współpracowników. Przeciągająca się wojna nerwów doprowadza wreszcie do tragedii w rodzinie Burskich.
John Irvin, specjalizujący się dotychczas w filmach sensacyjnych, miał ambicję zrealizowania dzieła antytotalitarnego, stąd ważniejsza od szybkiej akcji jest analiza motywów działania bohaterów, ich portrety psychologiczne, aktorstwo. W rolach głównych wystąpiły dwie amerykańskie gwiazdy: Donald Sutherland - "M.A.S.H.", "Klute", "Johnny poszedł na wojnę", "Nie oglądaj się teraz", "Casanova", "Zwykli ludzie", oraz Anne Archer - "Fatalne zauroczenie", "Na skróty", "Czas patriotów", "Dom Jane", "Sidła miłości".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:55:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.