Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZKODA TWOICH ŁEZ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1985. 01. 07
 • Gatunek:
  Film muzyczny, Melodramat
 • Barwny, 2491 m, 87 min

  Film powstał z materiałów serialu "Strachy", który pierwszą emisję miał w roku 1979.

Teresa Sikorzanka, jedna z girls występujących w balecie teatrzyku rewiowego, marzy o wielkiej karierze i kocha się w znanym aktorze Modeckim. Szansę na większy numer taneczny są znikome, ale podstarzały lowelas wreszcie ją zauważa i zaszczyca tete-a-tete w swoim apartamencie. Przelotny romans dla niego na tym się kończy, ale dla Teresy staje się niezapomnianym wspomnieniem, gdy wraz z koleżanką Linką próbują szczęścia w teatrzyku na prowincji. W liście do Modeckiego Teresa zapewnia go o swej pierwszej, wielkiej miłości. Tymczasem Linka, z którą dzieli trudy prób i nędznego bytowania, po próbie samobójstwa przyznaje się, że jest w ciąży. Wizyta z przyjaciółką u "fabrykantki aniołków" wyczerpuje ich skromne fundusze, matka Teresy listownie wciąż błaga o pieniądze, wobec czego Teresa zdobywa je odbijając koleżance z rewii, Kamie, bogatego amanta - Mietka Radziszewskiego.
Dla Linki wreszcie nastaje szczęśliwy dzień: dostała list od uczciwego człowieka, który kocha ją i pragnie się z nią ożenić. Teresa żegna odjeżdżającą do Warszawy przyjaciółkę, czuje się teraz jeszcze bardziej osamotniona. Przedstawienie nie ma powodzenia, girlsy nie otrzymują gaży, z głodu decyduje się więc po raz pierwszy wyjść na ulicę. Dziewczynę, znikającą z klientem w obskurnej kamienicy, śledzi stary mistrz tańca Dubenko i stara się jej pomóc, ale wkrótce w czasie wykonywania zawadiackiego kozaka na scenie dostaje ataku serca i umiera. Teatrzyk robi klapę, aktorzy rozjeżdżają się.
Teresa wraca do Warszawy. Ojciec chce jej wybić z głowy mrzonki o karierze, ale Teresa krzyczy: "Nie zostanę fryzjerką". Udaje się jej ponownie zaangażować w tym samym teatrze, ale Modeckiego nie zastaje, wyjechał na prowincję. Odwiedza dom Linki i z przerażeniem dowiaduje się, że przyjaciółka powiesiła się na strychu, gdy porzucił ją bogaty przedsiębiorca teatralny Fensterglass.
Podczas rewii mody Teresa spotyka Mietka, który jest najwyraźniej w niej zakochany. Bywa z nim w wytwornych lokalach, pływa żaglówką. Pewnego dnia w mieszkaniu dziewczyny zjawia się Modecki. Nie zapomniał o jej wzruszającym listownym wyznaniu, zaczyna adorować, proteguje do rólki odaliski w filmie. Szczęście zaczyna dopisywać Teresie również w teatrze: przygotowuje się właśnie wielką rewię, jedna z tancerek ulega wypadkowi i jej rolę otrzymuje Teresa. Trwają ciężkie próby, a pod teatrem czekają na dziewczynę obydwaj adoratorzy - Mietek i Modecki. Po scenie zazdrości Modeckiego Teresa zrywa z Mietkiem. Podczas jednej z prób ponętna dziewczyna wpada w oko dyrektorowi Fensterglassowi. Niedwuznaczną próbę umizgów Teresa kwituje publicznie policzkiem ("To za Linkę"). Wybucha skandal, który omal nie kończy się wyrzuceniem jej z teatru.
Nadchodzi dzień premiery. Sukces przedstawienia jest również sukcesem Teresy olśniewającej w tańcu hiszpańskim. Sen o karierze kończy się, gdy podczas wizyty u lekarza Teresa dowiaduje się, że jest w ciąży. Zakochany Modecki oświadcza się i decyduje: "Będziemy rodzić". Na nic płacz i lęki: "Umrę przy porodzie". Pod groźbą, zerwania Teresa rezygnuje z występów. Następuje wzruszające pojednanie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STRACHY
Powieść
AutorMaria Ukniewska

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1938
  Film fabularny / Eugeniusz Cękalski Karol Szołowski
 • 1979
  Serial fabularny / Stanisław Lenartowicz
2023.01.18 01:37:20
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych