Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAKOB THE LIAR

 • Tytuł polski: JAKUB KŁAMCA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Francja, Węgry, USA
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 114 min

  Lokacje: Piotrków Trybunalski, Łódź.

"Jakub kłamca" to opowieść o biednym właścicielu żydowskiej kawiarenki w okupowanej przez Niemców Polsce roku 1944, który z trudem adaptuje się do warunków życia w getcie. Mówi sam do siebie snując melancholijne rozważania, czemu Niemcy nie mogli zostawić choć kilku drzew, drzewa w końcu nie są Żydami... Pewnej nocy Jakub Heym doprowadzony zostaje na posterunek policji za zlekceważenie godziny policyjnej. Przypadkowo słyszy komunikat radiowy o zwycięstwie wojsk sowieckich nad Niemcami w pobliskim miasteczku. Jakub dzieli się zasłyszanymi wiadomościami z młodym bokserem Miszą, który przekazuje je innym mieszkańcom getta. Jakub widzi, jak dzięki nim odzyskują oni nadzieję na przetrwanie i wolę walki. Zdaje sobie sprawę, że odtąd nie ma innego wyjścia jak kłamać. Udając, że ma dostęp do radia, którego posiadanie karane jest śmiercią, fabrykuje komunikaty o coraz częstszych klęskach wojsk niemieckich, nieuchronnej interwencji amerykańskiej i rychłym końcu wojny. Wkrótce Niemcy dowiadują się o istnieniu nielegalnego radia i wszczynają obławę na mitycznego bohatera ruchu oporu, który ośmielił się im przeciwstawić.
"Jakub kłamca" to ekranizacja bestsellerowej, wydanej w roku 1969 powieści Jurka Beckera, którą przetłumaczono na szesnaście języków. Jej autor urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej, dzieciństwo spędził w getcie i obozach koncentracyjnych, a po wojnie osiedlił się w Berlinie Wschodnim. W roku 1978 na znak protestu po ocenzurowaniu jednej z jego powieści wyemigrował do RFN. Zmarł w 1997. Zdjęcia do "Jakuba kłamcy" kręcono w Polsce i na Węgrzech. Obok Robina Williamsa, Alana Arkina i Lieva Schreibera w filmie wystąpili także aktorzy polscy, m.in. Grażyna Barszczewska i Zofia Saretok. Kostiumy projektowała Wiesława Starska, która współpracowała z nagrodzoną Oscarem scenografem Lucianą Arrighi ("Powrót do Howard's End"). W roli profesora Kirschbauma oglądamy wybitnego aktora Armina Muellera-Stahla, nominowanego do Oscara za "Blask", który wystąpił we wcześniejszej ekranizacji "Jakuba kłamcy", zrealizowanej w NRD w 1974 i wyróżnionej Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:42:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.