Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRUGERANDY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  2002. 11. 12
 • Barwny (negatyw: Kodak), 91 min

  Okres zdjęciowy: 16 marca - 22 kwietnia 1999.

  Za datę premiery uznaliśmy dzień pierwszej emisji filmu w kodowanej telewizji HBO.

Jeszcze jeden głos w dyskusji o postawach młodzieży w postkomunistycznej Polsce. Film pokazuje ogromny rozziew między marzeniami i możliwościami większości dwudziestolatków, światem, który ich otacza i tym wykreowanym przez media. "Uczciwość jest dla moich bohaterów synonimem biedy, a złodziejska eskapada - rodzajem przygody. Obraz biednego robola przegrywa coraz częściej z obrazem bogatego złodzieja" - mówił o swoim filmie reżyser.
Nieduże, prowincjonalne miasteczko. Grupa uczniów ostatniej klasy miejscowego technikum samochodowego powoli wkracza w dorosłe życie. Wokół nich panuje atmosfera pustki i beznadziei. Młodzi ludzie nie mają pomysłu na swoją przyszłość, nie chcą jednak powielać schematu ubogiej egzystencji, według którego żyją ich rodzice. Jeden z nich, Arek, miał przez chwilę szansę wyrwania się z tego zaklętego kręgu. Otwierała się przed nim, mistrzem Polski juniorów w kick boxingu, możliwość błyskotliwej kariery, sławy, dużych pieniędzy. Poważna choroba serca przekreśliła te plany. Arek marzy więc, żeby chociaż wynająć sobie mieszkanie i uwolnić się od ojca alkoholika. Wraz z Lalką, Paniczem, Muchą i Renatą - najbliższymi przyjaciółmi, często bywa w pubie Kosmos należącym do miejscowego mafiosa, Marsela. Pewnego dnia Marsel proponuje Arkowi i Musze skok: mają włamać się do mieszkania na ostatnim piętrze wieżowca. Właściciele przechowują kolekcję złotych monet zwanych krugerandami. Wbrew zapewnieniom Marsela, okazuje się, że w mieszkaniu jest córka właścicieli, Joanna. Między nią i Muchą dochodzi do szarpaniny na balkonie i chłopak ginie. Joanna zapamiętuje przy tym twarz Arka. Kiedy później spotykają się w dyskotece, nie chce słuchać jego wyjaśnień, grozi policją. Wystraszony Arek postanawia uciekać. Panicz, najzamożniejszy i najbłyskotliwszy z całej paczki, ale i najbardziej znudzony dotychczasowym życiem, rusza za nim i ginie w wypadku samochodowym.
Po jego pogrzebie Arek wyjeżdża do Warszawy i nawiązuje kontakt z Lalką, który wszedł w środowisko tamtejszych homoseksualistów. Tymczasem Marsel ma dla nich nowe zadanie: kradzież luksusowego samochodu na zlecenie rosyjskiej mafii. W czasie akcji Lalka zostaje śmiertelnie ranny. Arek zawozi go do szpitala, a sam wraca do rodzinnego miasta. Oddaje Joannie skradzione krugerandy i wyznaje jej miłość. Ale dziewczyna odtrąca go. Pechowemu złodziejowi pozostaje próbować dalej przestępczego fachu albo pójść w ślady "przegranych życiowo" rodziców. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

KRUGERANDY w internecie

2023.01.18 02:02:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.