Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HOTEL KLASY LUX

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 12. 25
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Film polityczny
 • Barwny, 2549 m, 89 min

  Lokacje: Zakopane (Hotel "Kasprowy").

Adaptacja debiutanckiej powieści Michała Jagiełły. Opowieść o pięciu działaczach społecznych, którzy za rzeczywisty bądź pozorny sukces płacą rozterkami sumienia i moralnym rozdarciem. Rzecz dzieje się w latach siedemdziesiątych w podgórskiej miejscowości. Na zebraniu partyjnym toczy się burzliwa dyskusja na temat budowy luksusowego hotelu. Głównym zwolennikiem inwestycji jest młody, ambitny dziennikarz Michał Wojtan; przeciwnikiem - przedstawiciel lokalnych władz Satała. Po kilku latach, w dniu uroczystego otwarcia hotelu, połączonego z balem sylwestrowym, dochodzi do spotkania dawnych uczestników zebrania. Budzą się wspomnienia, refleksje. W ciągu retrospekcji reżyser opowiada losy każdego z bohaterów, analizuje mechanizmy ich karier, penetruje ich nie do końca czyste sumienia... Na przykład Wojtan otrzymuje w trakcie balu wiadomość o mianowaniu go naczelnym redaktorem miejscowej gazety. Wie jednak, że awans zawdzięcza bardziej dobrym stosunkom z władzami niż swoim redaktorskim zdolnościom. A nowo zbudowany hotel nie ożywi turystyki regionu, dopóki nie rozwiązane pozostaną liczne trudne problemy społeczne i gospodarcze.
"Zrobiliśmy film o ludziach uczciwych, wartościowych, wrażliwych, inteligentnych i w swoich poglądach pryncypialnych. Jeśli nawet popełniają błędy, to mają do nich prawo. Są przecież tylko i aż ludźmi" - charakteryzował swoje dzieło Ryszard Ber. Krytyka zaliczyła "Hotel..." do grupy filmów publicystycznych, próbujących szczerze i odważnie mówić o współczesności. Atrakcyjna sceneria; szkicowe, choć niebanalne wątki miłosne oraz dobre aktorstwo to jego dodatkowe zalety.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HOTEL KLASY LUX
Powieść
AutorMichał Jagiełło
w czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza

Varia
pokaż

2023.01.18 01:37:15
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.