Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...CÓŻEŚ TY ZA PANI...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1979. 12. 10
 • Gatunek:
  Film wojenny, Film poetycki
 • Barwny, 2700 m, 79 min

Poetycka opowieść z okresu I wojny światowej o miłości dziewczyny i chłopca, mieszkających w wiosce na pograniczu zaboru austriackiego i rosyjskiego.
Jakub przyjeżdża z dorastającym synem do miejsca urodzenia ich obu, wsi, gdzie przepływająca środkiem rzeka dzieliła ongiś zabory rosyjski i austriacki. Swoją opowieść zaczyna od okresu dzieciństwa, powraca do wspólnych zabaw dzieci z obu brzegów. Zainteresowanie wyrostków wzbudzał wędrowiec z konną budą pojawiający się, jak sięgnąć pamięcią, w obu częściach wsi. Małomówny i skupiony pozwalał czasem chłopcom chować się, podczas deszczu, w wozie.
...Lata młodzieńcze Jakuba i miłość do Magdy, dziewczyny zza rzeki, będącej także obiektem uczuć jednego z chłopców z "tamtej" części wsi. Bliższym sercu dziewczyny okazuje się Jakub, jego wybiera. Sytuacja zniewolonego narodu zaczyna ulegać zmianie. Zaborcy szykują się do wojny, krążą pogłoski o "brance" do wojska. Tajemniczy emisariusz obdarowuje Jakuba szablą obligując go do walki o wolność narodu.
Jakub żeni się z Magdą, na świat przychodzi niecierpliwie oczekiwany i witany z radością syn. Niedługo jednak dane jest młodym małżonkom cieszyć się szczęściem. Wieś staje się terenem zbrojnej walki, wśród licznych ofiar znajduje się ich ukochane dziecko. Pogrążeni w rozpaczy, osieroceni rodzice muszą się rozstać. Jakub zostaje powołany do wojska. Odjeżdża na wojnę opuszczając brzemienną żonę. Pierwsza zbiórka poborowych staje się sceną bohaterskiego, patriotycznego wystąpienia emisariusza. Przypłaca je, niestety, życiem. Po przeszkoleniu oddział Jakuba zostaje wysłany na front. Po przeciwnej stronie, w oddziałach drugiego zaborcy, są chłopcy zza rzeki, towarzysze dziecięcych zabaw Jakuba. Męczące oczekiwanie w okopach poprzedza bezpośrednie starcie. Rozpoczyna się walka...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OBCOPLEMIENNA BALLADA
Powieść
AutorTadeusz Nowak

Varia
pokaż

2024.03.01 02:08:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.