Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAMIENNA TAJEMNICA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Norwegia, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 04. 21
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film dla dzieci (młodzieży), Film sensacyjny
 • Barwny, 13 odcinków x ok. 25 min

"Kamienna tajemnica" to serial zrealizowany w malowniczych plenerach szwedzkiej Smalandii. Osią fabuły są ściśle splatające się trzy wątki: Jake'a - syna amerykańskiego pisarza, powracającego do kraju przodków; gangsterów poszukujących skarbu; a także grupy dzieci, które również, choć trochę przypadkiem, wpadają na jego trop. Mimo sensacyjnej fabuły, twórcy cyklu starali się unikać wszelkiej brutalności. Zgodnie z intencjami realizatorów "Kamienna tajemnica" jest skierowana przede wszystkim dla młodych odbiorców. Ciekawostkę stanowi fakt, że w obsadzie, obok znanego szwedzkiego aktora Pera Oscarssona, znalazło się także miejsce dla jego córki Pernilli. Ekipa pracowała szybko. Większość zdjęć musiała bowiem powstać podczas krótkiego skandynawskiego lata. Jednak nie stres, związany z pośpiechem był największą zmorą realizatorów. Znacznie trudniejszą sztuką okazała się praca z małymi Szwedami, grającymi główne role dziecięce. Członkowie ekipy nie zawsze wiedzieli, jak zdyscyplinować rozbrykane ponad miarę dzieciaki, którym szwedzka ustawa zapewnia prawie absolutną nietykalność na terenie ich kraju. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

1

 • Odcinek serialu

Sven Nilsson, pisarz amerykański szwedzkiego pochodzenia przyjeżdża wraz z synem Jake'em na wakacje do ojczyzny przodków. Zamierza popracować tu nad książką, w której chce wyjaśnić tajemnicę pochodzenia rodzinnego klejnotu - gockiej fibuli, liczącej niemal 2000 lat. Innym powodem jest troska o jedynaka. Jake niedawno był świadkiem śmierci swojej matki. Sven ma nadzieję, że wspólne wakacje choć trochę zatrą straszne wspomnienie i zbliżą go do Jake'a. Domem Nilssonów opiekuje się stary przyjaciel - Ake. Nieopodal zaś, w bogatej rezydencji, dwa podejrzane typy ćwiczą strzelanie do celu. Są to Alex i Bert, pracujący dla siwobrodego kolekcjonera sztuki o wiele mówiącym pseudonimie "Boss". [PAT]

2

 • Odcinek serialu

Sven wyjeżdża do miasteczka, by badać historię swoich przodków. Alex i Bert przynoszą Bossowi ukradzioną w antykwariacie fibulę. Zdumiony kolekcjoner widzi niemal identyczną zapinkę w telewizyjnym wywiadzie ze Svenem. Nakazuje swym podwładnym zebranie wszelkich informacji o pisarzu. Jake urządza sobie wycieczkę po okolicy. Znajduje porzuconą drezynę i uruchamia ją. Niestety, brak wprawy w prowadzeniu takiego pojazdu kończy się wypadkiem. Jake traci przytomność. Na szczęście szybko znajdują go dzieci z pobliskiego miasteczka. [PAT]

3

 • Odcinek serialu
 • 24 min

Jake poznaje dwu rówieśników: Bo i Roya. Sven z fibulą udaje się do Akego. Wypytuje go o dawne sprawy rodzinne, jednak Ake nie jest zbyt skłonny do wynurzeń na ten temat. Alex przekazuje Bossowi informacje o Svenie. Boss nakazuje śledzić pisarza, by ustalić prawdziwy - jego zdaniem - powód przybycia Nilssona do Szwecji. Bo wraz z Royem kradną Jake'owi drezynę. Chłopiec postanawia za wszelką cenę się z nimi rozprawić. [PAT]

4

 • Odcinek serialu
 • 25 min

Sven Nilsson z synem jadą do muzem w Kalmarze, lecz i niewiele się dowiadują o swoich przodkach. Obaj dostają się na statek badawczy. Jake poznaje rówieśnika - Tomka. Jego matka Joanna - archeologiem, toteż Sven powierza jej fibulę, żeby zapoznała się ze znaleziskiem sprzed 2 tysięcy lat. Jake z Tomkiem i bosmanem zostają na noc na statku. Przewoźnik informuje ludzi Bossa o pozostawieniu tu fibuli. W nocy opryszki napadają na statek, wiążą chłopców i kradną zabytkową zapinkę z brązu.

5

 • Odcinek serialu
 • 24 min

Sven Nilsson zostaje wezwany do Kalmaru w ważnej sprawie. Jego syn Jake wybiera się z kolegami na koncert rockowy. Zaatakowani przez grupę motocyklistów, szczęśliwie wymykają się napastnikom. Alex i Bert nie są zadowoleni, że za zdobycie fibuli nie otrzymali żadnej nagrody, jednak Boss tłumaczy im, że fibula Svena jest tylko kluczem do skarbu. Jake wraca do pustego domu, spostrzega ślad buta na posadzce. [PAT]

6

 • Odcinek serialu
 • 24 min

Alex i Bert proponują ojcu Bo kontrakt na rozebranie torów kolejki. Dzieci dowiadują się, że ukochaną kolejkę Akego wystawiono na licytację. Dwoje najmłodszych, Tessa i Peter, wybierają się drezyną na przejażdżkę. Zaniepokojony ich nieobecnością Ake wyrusza razem ze starszymi na poszukiwania. Przy drezynie zostaje tylko Tess, natomiast Peter zapuszcza się w głąb lasu śladem renifera. Przypadkiem chłopiec spostrzega taki sam znak, jaki widnieje na fibuli Svena.

7

 • Odcinek serialu
 • 23 min

Ake z grupą starszych dzieci wyrusza na poszukiwanie śmiałków, którzy wybrali się sami na wycieczkę. Najpierw znajdują Tessę, później - dosłownie w ostatniej chwili - wyciągają z bagna Petera. Odpoczywają po tych emocjach w Osadzie Duchów, gdzie Ake opowiada im historię Nilsa Dackego, który - jak głosi legenda - zostawił skarb. Dzieci drezyną wracają do domu, Ake wybiera się do Bossa, swego brata, aby poprosić go o wycofanie się z kontraktu w sprawie kolejki. Boss odmawia. [PAT]

8

 • Odcinek serialu
 • 22 min

Dzieci nadal walczą o przyszłość kolei, udają się namówić samego Bossa, żeby wycofał się z kontraktu, lecz on odmawia. W drodze powrotnej do domu, przemoknięte i zniechęcone niepomyślnym rozwojem wydarzeń, wstępują do Jake'a Nilssona. Peter wykreśla w komputerze obraz fibuli Svena i ze zdumieniem dostrzega podobieństwo rysunku na fibuli do strzałki, która była wyryta w skale.

9

 • Odcinek serialu
 • 23 min

Jake Nilsson jedzie drezyną do skały, żeby obejrzeć strzałkę, o której mówił Peter. Rzeczywiście, jest ona niezwykle podobna do rysunku widniejącegio na fibuli. Chłopiec wraca do domu, niecierpliwie oczekuje ojca, jednak zamiast niego przyjeżdża Tomek. Jake, trochę rozczarowany, opowiada o wszystkim koledze. Obaj wyruszają do wąwozu i pod wodą odnajdują wejście do jaskini.

10

 • Odcinek serialu
 • 26 min

W drodze powrotnej do domu chłopcy rozmawiają o swoim niezwykłym odkryciu, nie wiedząc, że są śledzeni przez Alexa. Nazajutrz Tomek i Jake wyruszają do jaskini, skąd rozchodzi się pięć korytarzy. Penetrują każdy z nich, w końcu zmęczeni i głodni wracają do domu. Jeszcze raz przypatrują się planowi tuneli i dopiero teraz dostrzegają, że ma on kształt fibuli pięciopalczastej. Nie wiadomo jednak, dlaczego jedno z ramion zostało wyłamane.

2024.06.06 02:46:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.