Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FEUERREITER

 • Tytuł polski: OGNISTY JEŹDZIEC
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1998
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 126 min

Biograficzny dramat kostiumowy - opowieść o tragicznych losach Friedricha Hoelderlina, niemieckiego poety żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. Nie mająca szans powodzenia miłość do zamężnej kobiety, zdrada przyjaciela i brak zrozumienia dla jego twórczości ze strony największych autorytetów literackich epoki doprowadziły go na skraj wyczerpania psychicznego i skazały na pobyt do końca życia w domu wariatów.
Rok 1796. 26-letni Friedrich Hoelderlin, równie utalentowany, co przystojny, przybywa do Frankfurtu, aby objąć posadę prywatnego nauczyciela w domu bankiera Gontarda. Posadę tę znalazł dla niego jego rówieśnik, przyjaciel i opiekun, baron Isaac von Sinclair, który kocha Friedricha i chce być blisko niego. Wkrótce pani domu, Susette Gontard i nowy nauczyciel uświadamiają sobie, że łączy ich miłość. Z powodu nadciągającej wojny bankier wysyła rodzinę poza miasto i prosi Hoelderlina, aby zaopiekował się jego najbliższymi, gdyż on sam musi pozostać we Frankfurcie. Z dala od domu Susette i Friedrich zostają kochankami. Ich związek nie ukryje się jednak długo przed wzrokiem zazdrosnego Sinclaira, który powiadamia Gontarda o romansie żony z nauczycielem. Hoelderlin musi opuścić dom swojego pracodawcy, nawet nie przypuszczając, kto się przyczynił do przedwczesnego zakończenia jego romansu. Sinclair przyjmuje Hoelderlina pod swój dach i opiekuje się nim w chorobie zwiastującej późniejsze szaleństwo. Przez następne dwa lata nieszczęśliwy poeta pozostaje w okolicach Frankfurtu, chcąc być jak najbliżej Susette. Kochankowie spotykają się w tajemnicy raz w miesiącu, zaledwie na godzinę. W tym okresie Hoelderlin pisze swoje najpiękniejsze wiersze, jednak nikt nie chce dostrzec i docenić jego odważnej, nowatorskiej poezji. Na domiar złego, dwaj wielcy pisarze, Schiller i Goethe, uważają go za dziwaka i wariata i wykluczają z kół literackich, co jeszcze bardziej pogrąża młodego autora. Pojąwszy, że ich miłość może ich zniszczyć, Hoelderlin i Susette rozstają się. On wyjeżdża do Francji, by tam objąć posadę prywatnego nauczyciela. Ledwie jednak przybywa do Bordeaux, otrzymuje wiadomość, że ukochana zapadła na śmiertelną chorobę. Pieszo wraca do Frankfurtu przez zniszczoną rewolucyjną zawieruchą Francję, ale gdy wreszcie dociera na miejsce, dowiaduje się, że Susette nie żyje. Sinclair znów mu pomaga, zapewniając posadę nadwornego bibliotekarza. Hoelderlin nie potrafi jednak otrząsnąć się z tragedii, popada w obłęd. Dla Sinclaira, który tymczasem zyskał znaczącą pozycję towarzyską, szalony przyjaciel staje się uciążliwym balastem. Dawny wielbiciel i przyjaciel zamienia się w podłego zdrajcę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2022.05.21 07:20:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski