Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PUŁKOWNIK BUNKIER

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Francja, Albania
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 98 min

Albańczyk Muro Meto podczas studiów wojskowych zakochuje się w polskiej studentce Annie. Decydują się na wspólne życie w jego ojczyźnie. Jest rok 1960 - Albania zrywa stosunki z "blokiem wschodnim", a młoda mężatka z rodziną w kraju. Właściwa akcja filmu rozgrywa się w latach 1974-94. Bohater otrzymuje misję "bunkieryzacji" - odpowiada za budowę bunkrów, schronów i fortyfikacyjnych umocnień wojskowych. Temu zawdzięcza swój przydomek "Pułkownik Bunkier", a także wielką sławę. Staje się bohaterem narodowym. Rozpada się natomiast powoli jego małżeństwo. W chwili gdy "Bunkier" jest u szczytu zawodowych osiągnięć, zostaje aresztowany, a jego żona trafia do obozu dla zesłańców. Oboje przeżywają wiele ciężkich lat. Po upadku komunizmu Anna wraca do Polski. Pułkownik, chociaż już wolny, czuje się całkowicie wyobcowany w społeczeństwie, które "bunkieryzację" kraju uważa za tragedię. Te ponure budowle zmieniają się teraz w sklepy, miejsca rozrywki, a nawet świątynie. Rozczarowany bohater odkrywa bezsens swej długoletniej "misji", swojego życia. Czuje się wewnętrznie pusty, jest żywym trupem. Popełnia samobójstwo na brzegu jeziora, nieopodal bunkra, w którym kocha się para młodych ludzi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.01.03 00:07:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor