Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRATKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Premiera:
  1997. 05. 03
 • Barwny, 49 min

"Kratka" powstała jako jeden z filmów, zrealizowanych przez debiutujących reżyserów pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Twórca "Dekalogu" jest zresztą autorem pomysłu, który legł u podstaw scenariusza. Reżyser "Kratki" - Paweł Łoziński (asystent Kieślowskiego podczas kręcenia "Trzech kolorów") skonstruował fabułę na starogreckiej zasadzie trzech jedności: czasu, miejsca i akcji.
Dwóch ludzi spotyka się pewnego ranka w centrum Warszawy - Sebastian, 10-letni chłopak z rozbitej rodziny, i zgorzkniały emeryt, Eugeniusz. Obaj zauważają zgubiony pod hotelem przez francuskich turystów 500 frankowy banknot. Jest tylko pewien problem: pieniądz wpadł do głębokiej kratki kanalizacyjnej, nie jest łatwo go wyjąć. Zaczynają ze sobą walczyć, stary jest silniejszy, mały sprytniejszy i bardziej bezwzględny. Kiedy wydaje się już, że chłopak wygrał, dostęp do kratki blokuje parkująca pod hotelem furgonetka. Samochód może odjechać w każdej chwili, trzeba czekać. Skazani na siebie postanawiają działać razem i podzielić się znalezionymi pieniędzmi. Chcąc niechcąc, spędzą ze sobą cały dzień. Zbliżą się do siebie. Eugeniusz wreszcie znalazł kogoś, kto chce go słuchać. Udaje przed chłopcem, że powiodło mu się w życiu. Opowiada o kochających dzieciach, wnukach, które czekają na niego w Australii. Niedługo ma do nich wyjechać na stełe. Naprawdę Eugeniusz jest emerytowanym windziarzem, samotnym człowiekiem, którego nikt nie potrzebuje. Chłopak dość szybko się tego domyśli, ale będzie udawał, że mu wierzy. Zdążył już trochę polubić starego. Ale kiedy w finale znów spotykają się nad kratką i Eugeniusz jeszcze raz spróbuje oszukać chłopca, Sebastian bez skrupułów go zdemaskuje. Stary straci banknot, ale zdobędzie się na odważny gest, uratuje chłopca przed zemstą hotelowych taksówkarzy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1996
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film
 • 1996
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
 • 1996
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę dziecięcą
 • 1997
  Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Wyróżnienie Specjalne UNICEF (Jury Festiwalu Dziecięcego)
  za wybitną reżyserię debiutanckiego filmu według oryginalnego scenariusza. Reżyser bardzo sprawnie stworzył realistyczny obraz społeczeństwa w czasie zmian poprzez delikatną przyjaźń dwóch zagubionych w tych czasach ludzi.
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Złote Koziołki
  w ramach konkursu międzynarodowego; za wysoki poziom artystyczny, umiar i trafność środków wyrazu oraz realistyczną wizję rzeczywistości, ze szczególnym podkreśleniem kreacji głównych bohaterów
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
  nazwa nagrody "Marcin"; w konkursie międzynarodowym
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej
  w konkursie międzynarodowym
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Wyróżnienie
  w konkursie krajowym
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
  wyróżnienie "Marcinek"; w konkursie krajowym
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora
  w konkursie krajowym
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za scenariusz
  w konkursie międzynarodowym; za umiejętność zaprojektowania i wydobycia szczegółu w realistycznym obrazie filmowej rzeczywistości
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za scenariusz
  w konkursie międzynarodowym; za umiejętność zaprojektowania i wydobycia szczegółu w realistycznym obrazie filmowej rzeczywistości
 • 1997
  Moskwa (FF dla Dzieci i Młodzieży)-Złoty Medal
 • 1997
  Śląsk Cieszyński (Cierlickie Lato Filmowe)-nagroda za debiut reżyserski
 • 1997
  Bellinzona (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-III nagroda jury dziecięcego
 • 1997
  Bellinzona (MFF dla Dzieci i Młodzieży)-Wyróżnienie Jury
 • 1998
  Warna (MFF)-nagroza za najlepszą rolę dziecięcą
2023.02.27 00:10:17
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski