Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DER UNHOLD

 • Tytuł alternatywny: THE OGRE
 • Tytuł polski: KRÓL OLCH
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania, Francja, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Język:
  angielski
 • Barwny + czarno-biały, 112 min

  Lokacje: Malbork, Szymbark, Paryż, Norwegia.

Ekranizacja powieści jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy francuskich, Michela Tourniera, twórcy doskonale znanego polskiemu czytelnikowi dzięki takim książkom, jak "Piętaszek, czyli Otchłanie Pacyfiku", "Kacper, Melchior i Baltazar" czy "Złota kropla". Utrzymana w realistyczno-baśniowej konwencji adaptacja "Króla olch" przynosi niejednoznaczną wizję źródeł i mitów nazizmu, wizję, w której zawiera się jednocześnie oskarżenie i usprawiedliwienie tego systemu, przerażenie nim i swoista fascynacja.
Kluczem do filmu jest ekscentryczna osobowość głównego bohatera, Abla Tiffaugesa. "Wierzę w moją baśniową naturę - mówi o sobie Abel. - Chciałem powiedzieć: w związek tajemny, który moją osobistą historię miesza dogłębnie z biegiem rzeczy i pozwala jej nagiąć go w swoim kierunku". Abel to człowiek o skrzywionej wrażliwości i wyobraźni, sierota, od najwcześniejszych lat skazany na życie pozbawione ciepła, swobody, radości. Dzieciństwo spędza w szkole z internatem prowadzonej przez księży. Ale już wtedy czuje się inny, w szczególny sposób wyróżniony przez los. Utwierdza go w tym pewne wydarzenie: wezwany do dyrektora z powodu jakiegoś przewinienia, wypowiada "magiczne życzenie", aby budynek spłonął, zanim on zostanie ukarany, i nieoczekiwanie w szkole wybucha pożar. Jego niecodzienne zdolności ujawniają się w następnych latach jeszcze parokrotnie.
Mijają lata. Abel zakłada warsztat samochodowy na przedmieściach Paryża. Choć jest już dorosły, nie czuje się takim i wciąż najlepiej porozumiewa się z dziećmi i zwierzętami. Przyjaźni z kilkuletnią dziewczynką o mało nie przypłaca życiem: zostaje oskarżony o gwałt. Z opresji ratuje go ... historia, gdyż wybucha II wojna światowa, Niemcy atakują Francję i wiele procesów karnych zostaje w takiej sytuacji umorzonych.
Abel wyrusza na front. Dostaje się do niemieckiej niewoli i trafia do Prus Wschodnich, gdzie w przeciwieństwie do swych towarzyszy niedoli czuje radość i ekscytację. W malowniczym, mazurskim pejzażu odnajduje wyśnioną w dzieciństwie krainę przygód. Zostaje przydzielony do służby w pałacyku myśliwskim Wielkiego Łowczego Rzeszy, Hermana Goeringa, a stamtąd trafia po pewnym czasie do twierdzy Kaltenborn, która okazuje się kierowanym przez SS garnizonem szkoleniowym dla kilkuset 12-16-letnich chłopców, członków Hitlerjugend. Abel czuwa nad ich bezpieczeństwem, ale też "łowi" w okolicy nowych kandydatów do szkoły przemierzając konno, w towarzystwie psów, pobliskie wioski i lasy. Miejscowa ludność nadaje mu przydomek "wilkołaka z Kaltenborn" albo "Króla olch", porywającego bezbronne dzieci. Któregoś dnia znajduje na strychu twierdzy ukrywającego się tam małego, żydowskiego chłopca, Efraima, który uratował się z transportu więźniów do Oświęcimia. Abel postanawia zaopiekować się nim, czując, że następuje w nim wewnętrzna przemiana. Tymczasem front przesuwa się coraz szybciej na zachód. Wkrótce do bram twierdzy zapukają żołnierze i przyjdzie im stoczyć walkę z kilkunastoletnimi chłopcami. Wśród świstu kul i huku wystrzałów Abel wynosi z twierdzy przestraszone żydowskie dziecko.
Zdjęcia do "Króla olch" powstawały we Francji i w Niemczech, ale także w Polsce: w Malborku, okolicach Olsztyna i Warszawy. Współautorką dekoracji wnętrz była Ewa Braun. Główną rolę zagrał amerykański gwiazdor John Malkovich, który stworzył postać człowieka urzeczonego "brunatnym rajem", do którego zesłał go przypadek. Jego Abel, obojętny na losy podbitej ludności, uwierzył, że dryl koszar Hitlerjugend jest zbawiennym uśmiechem losu dla płowowłosych malców z mazurskich chałup. Minie trochę czasu, zanim dostrzeże okrucieństwo losu, jaki zgotował swym podopiecznym. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:27:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.