Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT POSŁA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2023
 • Premiera:
  2023. 08. 15
 • Barwny, 66 min

  Spektakl w wykonaniu artystów Teatru Klasyki Polskiej na rynku w Bieczu podczas Kromer Festival Biecz 2023 zarejestrowany i zaprezentowany w TVP Kultura.

Akcja sztuki Juliana Ursyna Niemcewicza toczy się w okresie Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja. W obradach nastąpiła przerwa. Posłowie rozjeżdżają się do domów. Walery - syn Podkomorzego - wraca do rodziców na wieś. Czeka tu na niego starościanka Teresa. Młodzi darzą się sympatią i myślą o małżeństwie. Sprzeciwiają się temu rodzice Teresy, którzy przeznaczają jej na męża Szarmanckiego - uwodziciela i hulakę. Ten zaś, bardziej niż o starościance, myśli o jej posagu. Walery tymczasem, dając wyraz swej miłości do Teresy, zrzeka się majątku, czym zyskuje przychylność jej rodziców i zgodę na ślub. (TVP)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POWRÓT POSŁA
AutorJulian Ursyn Niemcewicz

Patrz także:
schowaj

 • 1977
  Spektakl telewizyjny / Julian Ursyn Niemcewicz / Jerzy Rakowiecki
2023.09.02 00:39:14
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.