Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROWOKATOR

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Wielka Brytania, Czechy
 • Rok produkcji:
  1995
 • Premiera:
  1995. 05. 31
 • Gatunek:
  Film kostiumowy, Film sensacyjny
 • Język:
  polski, rosyjski
 • Barwny (negatyw: Kodak), 88 min

  Lokacje: Zakopane, Tatry (okolice Morskiego Oka).

Rok 1909, Warszawa. Artur Herling zostaje aresztowany po dokonaniu zamachu na wysokiego urzędnika rosyjskiej policji, w którym zginęły również dwie kilkuletnie córki policjanta i ich guwernantka. Herlinga próbuje złamać przesłuchujący go w więzieniu szef policji Pirinow. Samobójstwo uniemożliwiają więźniowi strażnicy... W tym samym czasie aresztowany zostaje młody student Adam Tański, przy którym policja znalazła zdjęcia poszukiwanego terrorysty Andrzeja. Adam trafia do celi ze szpiclem... Przypadkowo Herling i Tański przewożeni są tym samym więziennym transportem. Herling zabija konwojentów i ulega namowom chłopaka, by razem uciec w góry. Zamieszkują w Zakopanem u przyjaciół Adama, Andrzeja i Marty. Andrzej wciąga Herlinga w swoją pasję zdobywania niebezpiecznych szczytów i mężczyźni powoli zaprzyjaźniają się. Andrzej prosi Herlinga o pomoc w zamachu na Pirinowa. Próbującej zbliżyć się do niego Marcie Herling opowiada o aresztowaniu członków nielegalnej gazety, z którą współpracował kiedyś Andrzej i to właśnie on był jedyną nie aresztowaną osobą, być może wydał swoich kolegów...
Dużą rolę odgrywa w tym filmie tatrzańska przyroda, na tle której rozgrywa się znaczna część akcji. Bohaterowie to zapaleni taternicy. "Początek naszego wieku, to również początek taternictwa. Wówczas nie miało ono jeszcze charakteru sportu wyczynowego, było raczej przejawem wolnego ducha" - mówi Krzysztof Lang, który sam przez 15 lat zajmował się wspinaczką. Sceny, w których bohaterowie wspinają się w górach, zrealizowano w Tatrach, z udziałem przyjaciół reżysera z tatrzańskiego TOPR-u. Aktorzy odbyli krótki kurs wspinaczki, najpierw przygotowywali się w podwarszawskich bunkrach, później w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Sceny rozgrywające się w warszawskiej cytadeli grane są w języku rosyjskim. Mocną stroną filmu są zdjęcia Arthura Reinharta, który w roku 1994 jako najlepszy operator zdobył Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1995
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
 • 1995
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kostiumy
2022.05.21 07:19:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl