Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAKI ZODIAKU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1978. 10. 09
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Melodramat
 • Barwny, 2607 m, 83 min

Dramat psychologiczny podejmujący poprzez perypetie uczuciowe studentki problemy wchodzenia w dorosłe życie, samodzielnego i odpowiedzialnego decydowania o jego kształcie. Magda, studentka ostatniego roku prawa Uniwersytetu Poznańskiego, zrywa z Michałem, oficerem marynarki handlowej, ojcem jej czteroletniego syna i wraca do Poznania. Związuje się z opiekuńczym i przyjacielskim Adamem, kompozytorem. Postanawiają się pobrać. Niespodziewanie zjawia się Michał, przyrzekając, że nie będzie już wypływał na dalekomorskie rejsy i przyjmie pracę na lądzie. Adam tymczasem zrezygnował dla Magdy z ambitnej kariery i zaangażował się jako pianista do orkiestry. Natomiast Michał zamierza jednak wyruszyć w atrakcyjny rejs . . . Magda dochodzi do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli odejdzie od obydwu mężczyzn i sama zajmie się wychowywaniem dziecka.
Główną rolę w "Znakach zodiaku" zagrała Iwona Bielska, związana wówczas z krakowskim Teatrem im. Słowackiego. W jej interpretacji Magda "potrafi być współczesną, wyzbytą fałszywego wstydu dziewczyną. W swoich związkach z mężczyznami ceni sobie własną autonomię oraz prawo indywidualnego wyboru, przede wszystkim jednak sprzeciwia się małym - ejże, a może nie tak małym? - kompromisom moralnym" ("Ekran"). Co do wartości filmu Zalewskiego krytyka była podzielona. Jedni wypominali mu psychologiczne nieprawdopodobieństwa, inni chwalili za próbę powiedzenia czegoś ważnego o młodym pokoleniu końca lat siedemdziesiątych. Pojawiły się nawet opinie, że "Znaki zodiaku" to sugestywna wizja "świata zaludnionego postaciami całkowicie niezdolnymi do nawiązania racjonalnego kontaktu z innym człowiekiem czy samym sobą, znającymi tylko krzyk lub bełkot, kiedy dopadnie ich emocja - albo milczenie, zasypywane miałkim piaskiem nic nie znaczących odzywek" ("Film").

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.02.24 10:41:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski