Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAGRODY I ODZNACZENIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1973
 • Premiera:
  1974. 03. 29
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 2922 m, 102 min

  Lokacje: Radom (Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy Rynku).

Akcja filmu toczy się wkrótce po wyzwoleniu w przyfrontowym szpitalu, do którego trafiają trzej młodzi mężczyźni. Łączy ich wspólne cierpienie, dzielą postawy, losy i okoliczności, w jakich otrzymali rany. Tragiczne przeżycia bohaterów - pacjentów i pracowników szpitala - uwikłanych w historię, w skomplikowane wydarzenia okresu społecznego i politycznego przełomu, składają się na przejmujący obraz dramatu dni pierwszych Polski Ludowej.
Koniec roku 1944. Szpital w małym miasteczku na Lubelszczyźnie. Krystyna stara się zdobyć penicylinę dla ukochanego Marcina, któremu grozi amputacja obu nóg. Narzeczony Krystyny, Jarek, syn doktora Jackowskiego, należy do NSZ i bierze udział w ataku na więzienie, podczas którego zostaje ciężko ranny. Zakochana w nim siostra Joanna, dostarczająca "leśnym" żywność i lekarstwa, ukrywa go w szpitalu, zaopatrując w fałszywe dokumenty. Chcąc usunąć domyślających się prawdy świadków organizuje ona transport do nie istniejącego szpitala, a przewożonych sanitarce żołnierzy mają zabić "leśni" z NSZ. Ponieważ Joanna i doktor Jackowski zostają aresztowani, a nikt nie zna planów Joanny, transport odjeżdża wraz z Jarkiem...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAGRODY I ODZNACZENIA
Powieść
AutorWacław Biliński
2022.03.26 00:16:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman