Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAMERDYNER

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Język:
    polski, kaszubski, niemiecki, francuski
  • Barwny, 5 odcinków x ok. 42 min

    Serial dostępny w serwisie TVP VOD od lutego 2022. Emisja w TVP 1: 5 listopada - 3 grudnia 2023.

Odcinek 1: Rok 1900. W Kłaninie na Kaszubach rodzi się Mateusz, nieślubny syn junkra Hermana von Kraussa i pokojówki Łucji Kroll, która umiera przy porodzie. Rodzicami chrzestnymi dziecka zostają kaszubski działacz Bazyli Miotke i jego żona Urszula. Gerda von Krauss, małżonka Hermana, wbrew mężowi bierze Mateusza na wychowanie do pałacu. Do domu Łucji wprowadza się Niemiec Paul Junge. Mateusz wychowuje się wraz z dziećmi Gerdy i Hermana, Maritą i Kurtem. Podczas zajęć z fortepianu okazuje się, że Mateusz posiada zdolności muzyczne. Lekcje prowadzi zagorzały germanofil Peter Schmidt i na wniosek Hermana edukacja Mateusza zostaje przerwana. Chłopiec dzieli czas na życie pałacowe oraz na wiejskie przypatrując się propolskiej wywrotowej działalności Bazylego. Herman postanawia edukować Maritę i Kurta w Berlinie, a Mateusza w brodnickim gimnazjum.
Odcinek 2: Rok 1913. Pomorscy junkrowie zmagają się z kryzysem. Herman wyjeżdża na placówkę dyplomatyczną, a majątkiem zarządza jego brat Fryderyk. Wybucha wojna. Kaszubi, w tym Bazyli, masowo idą do wojska. Na front trafia również Herman. Mateusz koresponduje z Bazylim, a pod koniec 1918 roku kończy naukę i wraca do pałacu. Spotyka Maritę, która wyrosła na piękną dziewczynę. Między młodym rodzi się uczucie. Kurt zostaje w Berlinie, który ogarnęła robotnicza rewolucja. Bazyli i Herman wracają z wojny. Sytuacja geopolityczna zmienia się. Powstaje państwo polskie, ale los Kaszub jest wciąż niepewny. Kurt odkrywa romans Marity z Mateuszem i donosi o tym Gerdzie. Bazyli odbiera paczki z odezwami w sprawie nowych granic i Pomorza, które ma należeć do Polski. W drodze do domu zostaje brutalnie pobity, a jego wóz spalony.
Odcinek 3: Rok 1919. Oburzeni napadem Kaszubi łapią byłego nauczyciela Schmidta oraz Jungego i Formelę. Wściekły tłum postanawia złapanych powiesić. W ostatniej chwili ratuje ich, sprowadzony przez Mateusza, Bazyli. Gerda, chcąc przeciąć romans Marity, wysyła ją do Berlina, a Mateusza zatrudnia jako kamerdynera. W czasie balu sylwestrowego do Kraussów przyjeżdża Gustaw, który przymierzany jest na męża Marity. Herman ogłasza gościom, że Kaszuby zostają wcielone do Polski i junkrowie muszą przyjąć obywatelstwo polskie, na dodatek w Wersalu znalazł się Bazyli Miotke. Na dodatek gośćmi wstrząsa próba samobójcza Kurta. Państwo polskie przejmuje grunty należące do von Kraussów. Do pałacu wraca Marita oraz Kurt z przyjacielem Martinem Steinerem. Mateusz postanawia wyjechać do budującej się Gdyni. W trakcie spaceru z Maritą morską plażą katuje go zgraja bandziorów sprowadzonych przez Kurta.
Odcinek 4: Rok 1923. Mateusz jest ciężko ranny, ale Marita nie wydaje Kurta polskiej policji. Mateusz wyjeżdża do Gdyni, Kurt zaś do Monachium, gdzie wstępuje do SA. Bazyli zostaje starostą powiatu morskiego i proponuje Mateuszowi stanowisko zarządcy polskich tartaków. Bazyli dzierżawi tysiąc morgów ziemi Hermanowi, co wzbudza sprzeciw. Marita wychodzi za mąż za Gustawa, a ślub zakłóca Mateusz, który na organach gra shimmy. Herman słucha przez radio przemówienia Hitlera. Aresztowano dowódcę SA Ernsta Röhma. Rozpoczęło się polowanie na członków SA. Kurt i Martin zostają zamordowani. Odżywa romans Marity i Mateusza. Herman popada w długi. Pomaga mu Bazyli. Schmidt, Junge i Formela sporządzają listę Polaków i Kaszubów do likwidacji (Sonderfahndungsbuch Polen). Marita jest w ciąży z Mateuszem. Tymczasem Schmidt przedstawia listę Hermanowi. Wybucha wojna, a Kaszubi są masowo aresztowani i wywożeni.
Odcinek 5: Rok 1939. Kolumna ciężarówek, samochodów i motocykli wyjeżdża ze wsi. Gerda ratuje Mateusza, który znowu trafia jako kamerdyner do pałacu. Mateusz, jadąc rowerem do Neustadt jest świadkiem masowego mordu w Piaśnicy. Akcją dowodzi Schmidt. Wśród Selbstschutzów dokonujących egzekucji są znani Mateuszowi Kaszubi. Później Mateusz zabija Schmidta, Formelę i Jungego. Tymczasem Junkrowie uciekają przed Armią Czerwoną, ale Gerda i zniedołężniały Herman pozostają w pałacu. Rosjanie mordują von Kraussów. Mateusz dostrzega ciało Gerdy. Idzie jak lunatyk, omija zdumionych Rosjan, bierze ciało Gerdy na ręce i rusza w stronę bramy. Żołnierz unosi pepeszę...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 05:03:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.