Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZCZECIŃSKI SIERPIEŃ 1980

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 44 min

Opowieść o tym, jak przebiegały wydarzenia pomiędzy 18 a 30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie jest osnuta na kilku płaszczyznach. Po pierwsze jest to sfera strajku robotników w różnych zakładach, a przede wszystkim w stoczni Warskiego. Ta relacja przenika się z opowieścią o tym, jak wyglądał ówczesny Szczecin i jak wyglądało życie szczecinian w tym czasie. Kolejna warstwa to podróż śladami tych dni, czyli odnajdywanie we współczesnej przestrzeni miasta miejsc związanych z Sierpniem ’80, tych uwiecznionych na starych zdjęciach czy filmach.
We wszystkich tych równoległych światach znajdą się relacje świadków, archiwalne materiały filmowe i fotografie. Wykorzystane zostaną też zapiski i wspomnienia uczestników tych wydarzeń, artykuły prasowe, zachowane materiały informacyjne PR i TVP i lokalnych gazet. Autorzy zwrócili się do szczecinian z apelem, by zgłaszały się i wystąpiły w filmie osoby, dla których te dwa sierpniowe tygodnie zapisały się w pamięci w związku z ważnymi wydarzeniami w ich życiu, np. ślubem, narodzinami, nową pracą itp. Chcemy oddać obraz miasta w tym czasie, życia toczącego się tuż obok strajku, życia mieszkańców pamiętających tragiczne wydarzenia z 1970 roku. Jednocześnie chcemy dowiedzieć się, jak wyglądał strajk, porozumienia z perspektywy uczestniczących w nim osób. Ważnym elementem w kreśleniu tego obrazu są też media, ich postawa, relacje i to jak dziś po latach dziennikarze, operatorzy wspominają ten czas.
Punktami wyznaczającymi tę podróż w czasie są odwiedzane współcześnie miejsca związane z Sierpniem ’80 w Szczecinie, tu naszym przewodnikiem jest związana ze Szczecinem osoba, która pozwala nam niejako przenieść się w czasie, odnajdując w Szczecinie ad. 2020 ten Szczecin z 1980 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.10.05 00:32:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor