Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLICZNA DZIEWCZYNA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1993. 12. 19
 • Barwny, 37 min

Scenariusz powstał na podstawie zbioru opowiadań Marka Hłaski "Pierwszy krok w chmurach", opublikowanego w 1956 r. Tytuł Śliczna dziewczyna filmowi twórcy zapożyczyli właśnie z jednego z opowiadań tego zbioru. Na całość składają się trzy różne nowele o trzech różnych dziewczynach, a klamrą spinająca wszystkie historyjki jest postać pierwszej z bohaterek, która przez cały czas przewija się na ekranie, oraz miejskie akcji park rozrywki. Te trzy całkiem odmienne kreacje stworzyła Magda Wójcik, aktorka obdarzona nie tylko talentem, ale i urodą.
W kawiarni w Cricolandzie spotyka się para. On - znany dziennikarz, dużo starszy od niej, trochę nerwowy, niebudzący zaufania - typ uwodziciela i krętacza. Młodziutka śliczna dziewczyna nie dostrzega tego, jest w nim po uszy zakochana. Świata poza nim nie widzi i w swej naiwności wierzy, że to mężczyzna jej życia. Tyle że on pewnie w ogóle nie myśli o trwałym związku, zadowala się ukradkowymi spotkaniami i obietnicami, na razie bez zobowiązań. Kiedy opuszcza dziewczynę na godzinę, by wpaść do redakcji, do jej kawiarnianego stolika przysiada się atrakcyjna kobieta w średnim wieku. Okazuje się, że mężczyzna, który przed chwilą wyszedł, to jej mąż. Nie po raz pierwszy dopuścił się zdrady. Kobieta radzi zdumionej dziewczynie, by zastanowiła się nad swoją przyszłością. Bo przecież w końcu znajdzie się nowa, młodsza dziewczyna, która uwierzy mu, że tylko przy niej nareszcie znowu będzie szczęśliwy i będzie mógł pisać.
Bohaterka drugiej nowelki jest absolutnym przeciwieństwem tej pierwszej. Wprawdzie Baśka jest równie śliczna i młoda, ale nie tak głupia i naiwna, by kochać się w jednym facecie. Uwodzi więc wszystkich chłopaków z Cricolandu, oszukuje, zwodzi, czaruje i porzuca, opowiadając im te same historyjki o wielkiej miłości i uczuciu.
Trzecia dziewczyna należy do pokolenia młodych gniewnych. Pali, nosi czarne ubrania, przeklina i zachowuje się wyzywająco. Nie zawaha się szantażować chłopaka, od którego żąda pieniędzy na usunięcie ciąży, choć wiadomo, że on nie był tym jedynym. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚLICZNA DZIEWCZYNA
Opowiadanie
AutorMarek Hłasko
Z tomu "Pierwszy krok w chmurach".

Patrz także:
schowaj

2021.11.28 00:08:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl