Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARTUR MIĘDZYRZECKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 26 min

Artur Międzyrzecki (1922 - 1996) był poetą, eseistą i tłumaczem. Młodość spędził w Warszawie, po wybuchu II wojny znajdował się we Lwowie, skąd został przez Sowietów zesłany do Kazachstanu. W 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR. Odbył cały szlak bojowy 2 Korpusu, walczył m. in. pod Monte Cassino i w bitwie o Bolonię. Debiutował jako poeta w 1943 roku. Po zakończeniu wojny studiował w Paryżu, a następnie wrócił do kraju, gdzie aktywnie współpracował m. in. z Nową Kulturą wydając szereg zbiorów wierszy socrealistycznych. Po 1956 opublikował kolejne tomy wierszy, opowiadań, esejów oraz powszechnie chwalonych przekładów z literatury francuskiej, często wydawanych we współpracy z żoną, Julią Hartwig. Międzyrzecki był także autorem tekstów piosenek m. in. do muzyki W. Szpilmana. W latach 80. wspierał Solidarność. Pełnił też szereg funkcji w organizacjach literackich, był m. in. prezesem Polskiego PEN Clubu. Film koncentruje się na losach wojennych i jego aktywności polityczno - literackiej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.05.10 08:42:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski