Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAPROCIE... ZWYKŁE I NIEZWYKŁE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2007
 • Gatunek:
  Film popularno-naukowy, Film przyrodniczy
 • Barwny, 22 min

Obecnie na świecie występuję około 10-ciu tysięcy gatunków paproci, których prehistoryczna różnorodność oszacowana jest na blisko milion. Twórcy przedstawiają szerokiej publiczności powszechne, jak i przede wszystkim mało znane gatunki paproci chronionych zapisanych w Polskiej Czerwonej
Księdze. Należą do nich między innymi popularne – zachyłka oszczepowata, narecznica samcza, a także pióropusznik strusi, cienistka trójkątna, paprotnik kolczysty, paprotka zwyczajna, języcznik zwyczajny, czy te występujące pośród szczelin skalnych – zanokcica murowa i skalna. Realizatorzy ukazują również trzy gatunki występujących w Polsce paproci wodnych – salwinię pływającą, gałuszkę kulecznicę i marsylię czterolistną – do złudzenia przypominającą popularną kończynę. W filmie wykorzystano zdjęcia zrobione techniką mikroskopijną, dochodząc do powiększenia nawet do 1000 razy, dzięki czemu zaobserwować można makro- i mikrosporangia, czyli zarodnia żeńskie i męskie wybranych paproci.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 04:05:22
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.