Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODRÓŻ NA WSCHÓD

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Premiera:
  1997. 04. 24
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 88 min

  Lokacje: Bełdów pod Aleksandrowem Łódzkim, Łódź (pałac Scheiblera).

Debiutancki film gdańskiego reżysera Stefana Chazbijewicza; inspiracją stała się głośna "Podróż na wschód" Hermanna Hessego. W momencie kompletowania obsady sensację wywołało pozyskanie dwu wybitnych aktorów - Andrzeja Seweryna i Innokientija Smoktunowskiego (w "Podróży na wschód" zagrał swą ostatnią rolę). Obu zafrapował scenariusz, pozbawiony komercyjnych schematów, wymagający od aktorów wykreowania postaci o powikłanych osobowościach, bogatych wewnętrznie. Tytułowa "podróż na wschód" to bowiem przede wszystkim podróż w głąb siebie, odrzucenie powierzchownych masek oraz ról społecznych, zakłamujących prawdę o człowieku i deformujących jego tożsamość. Owa ocierająca się o mistycyzm wędrówka w poszukiwaniu straconego "ja" staje się udziałem trojga głównych bohaterów filmu: archeologa, jego żony oraz starego, charyzmatycznego arystokraty.
Akcja utworu rozpoczyna się w momencie, gdy Ewa - młoda Polka odnosząca sukcesy w branży reklamowej w Paryżu - niespodziewanie postanawia wrócić do męża, którego zostawiła w Polsce. Tymczasem Jakub zaszył się gdzieś na wschodzie kraju, by prowadzić swoje archeologiczne badania. Ewie udaje się jednak go odnaleźć. Zastanawia ją wszakże zmiana, jaka zaszła w zachowaniu jej partnera. Okazuje się, że na życie Jakuba wielki wpływ wywiera niejaki Mikołaj - sędziwy arystokrata, mieszkający w opuszczonym starym domu. Człowiek ten obdarzony jest niezwykłą siłą ducha i trudną do zdefiniowania charyzmą. Wkrótce Jakub i Ewa zaczynają brać udział w serii dziwnych wydarzeń z pogranicza jawy i snu, rzeczywistości i halucynacji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
 • 1994
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
2022.05.21 07:18:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency