Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LA PETITE APOCALYPSE

 • Tytuł polski: MAŁA APOKALIPSA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja, Włochy
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Komedia, Film polityczny
 • Język:
  francuski, polski
 • Barwny, 107 min

Współczesny Paryż. W eleganckim salonie odbywa się przyjęcie, wśród gości znane postaci ze środowiska lewicowych intelektualistów. Polski pisarz Stanisław - tutejszy rezydent, były mąż pani domu, Polki (obecnie żony Francuza - Henriego), opuszcza towarzystwo by w swej służbówce zająć się pisaniem. W wyniku komediowego zbiegu okoliczności jego dwaj francuscy przyjaciele - Henri i Jacques - zyskują przekonanie, że Stan chciał popełnić samobójstwo. Powodów dopatrują się w osobistych niepowodzeniach (tutejsi wydawcy nie kwapią się z publikacją jego dzieł), jak też w sytuacji rodzinnego kraju Stanisława, tak dziś odległego od mitu "Solidarności". I oto rodzi się plan stanowiący sedno intrygi filmu. Henri i Jacques nie chcą bynajmniej ratować Stana - wolą zrobić interes na jego rozpaczy. Skoro ów nieszczęsny Polak zamierza się zabić - niech się zabija, tylko przynajmniej miejmy coś z tego wszyscy. Niech się więc podpali na Placu Św. Piotra w Rzymie, w obecności Papieża i tłumu wiernych. Na znak protestu przeciwko czemu ? Jakiś pretekst się znajdzie. Po takim numerze jego nazwisko stanie się znane i będzie można wydać nareszcie jego "dzieła wszystkie", telewizje będą rozchwytywały dokument o jego "ostatnich dniach" itp. Przyjaciele zabierają się zatem do roboty: animują ekipę telewizyjną, organizują przyspieszony przekład książek Stana na francuski. Tylko jego samego trzeba pilnować, żeby nie przyszło mu do głowy zabijać się za wcześnie. Stan jest jednak dziwnie sceptyczny. Jedyne, co go pociąga w całym projekcie, to odzyskane zainteresowanie byłej żony, Barbary. W końcu następuje wyznaczony dzień...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁA APOKALIPSA
Powieść
AutorTadeusz Konwicki
2023.01.18 01:52:48
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych