Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZMOWA Z CZŁOWIEKIEM Z SZAFY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Premiera:
  1994. 03. 24
 • Barwny, 95 min

Karol, dwudziestojednoletni mężczyzna siedzi samotnie w szafie w wynajętym pokoju na poddaszu. Wspomina swoje dzieciństwo. Karol nie zna ojca, który zmarł zanim chłopiec się urodził. Dla załamanej po śmierci męża matki Karola - Anny, nowonarodzony syn jest obiektem niezwykle silnej, zaborczej i chorej miłości. Anna separuje Karola od świata zewnętrznego, nie pozwala mu się usamodzielnić, nie posyła go do szkoły. Kiedy z czasem dziecko staje się mężczyzną, Anna przeżywa psychiczny kryzys. Odtrąca przerażonego i zdezorientowanego syna, poznaje mężczyznę i bierze z nim ślub. Karol nie może się z tym pogodzić. Anna i jej nowy mąż postanawiają oddać go do specjalnego ośrodka wychowawczego. Karol spotyka tam nauczyciela, pana Kowalskiego, który dostrzega ukrytą w chłopcu wrażliwość, pomaga mu zrozumieć otaczający świat, uczy wiary we własne siły. Po ukończeniu szkoły Karol pełen nadziei rozpoczyna życie w wielkim mieście. Znajduje mieszkanie oraz pracę w hotelowej kuchni. Mimo tego, że bardzo pragnie żyć normalnie, wszystko dzieje się inaczej. Jego szef jest złym człowiekiem, znęca się psychicznie i fizycznie nad słabym Karolem. Chłopiec walczy by się nie załamać. Często zamyka się w szafie, w której czuje się bezpieczny i gdzie wracają do niego wspomnienia matki i dzieciństwa. Szef znęca się nad Karolem coraz intensywniej. Chłopiec zbiera resztki sił i mści się na nim okrutnie. Ta zemsta nie przynosi mu ulgi. Karol załamuje się, wycofuje zupełnie z aktywnego życia. Cały czas szuka schronienia w szafie. Chce wrócić do matki, do czasów gdy był małym dzieckiem. Rozumie jednak, że to tylko marzenia, które nigdy się nie spełnią.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ROZMOWA Z CZŁOWIEKIEM Z SZAFY
Opowiadanie
AutorIan McEwan

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1993
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
 • 1993
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
 • 1993
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za dźwięk
 • 1993
  Wenecja (MFF)-wyróżnienie za debiut reżyserski
 • 1993
  Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego)-III nagroda
 • 1993
  Nagroda im. Andrzeja Munka (przyznawana przez PWSFTviT)
 • 1994
  Aleksandria (MFF)-nagroda za debiut reżyserski
2024.03.01 02:26:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.