Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLMISSION. TAJEMNICE PASZPORTÓW

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2020
 • Barwy, 57 min

Film opowiada o zaangażowaniu polskiego rządu na uchodźstwie w pomoc Grupie Ładosia – polskim dyplomatom w Bernie w Szwajcarii, którzy wspólnie z organizacjami żydowskimi, masowo fałszowali paszporty, by w ten sposób ratować Żydów podczas Holokaustu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2021
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-Grand Prix
  za "podjęcie niezwykle ważnego dla polskiej racji stanu i polskiej polityki historycznej tematu- sprawy akcji ratowania przez służby dyplomatyczne Rządu II Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie osób pochodzenia żydowskiego zagrożonych zagładą w Holokauście w okresie II wojny światowej, poprzez dostarczanie im paszportów krajów Ameryki Południowej oraz innych dokumentów umożliwiających wyjazd do krajów, w których osoby te, w tym Polacy pochodzenia żydowskiego byłyby bezpieczne. Jury wyraża w szczególności najwyższe uznanie za dotarcie do świadków tej historii sprzed kilkudziesięciu lat, rozsianych po całym świecie oraz za niezwykle pieczołowitą kwerendę materiałów archiwalnych, co bez wątpienia nie było pod względem produkcyjnym zadaniem łatwym - także z tego względu, że cała akcja w okresie wojny miała ze zrozumiałych względów charakter poufny . Dzięki temu oba filmy stanowią cenny, wiarygodny i przejmujący dokument historii , ukazujący ludzi i wydarzenia, o których przez dziesiątki lat nie pamiętano lub nie chciano pamiętać. Przywracanie pamięci o nich ma wielki walor moralny i przyczynia się do budowania dobrego imienia Polski w świecie i obrony tego imienia , co jest szczególnie ważne obecnie - w czasach nasilonych, oszczerczych ataków propagandowych na Polskę i Polaków"
2022.05.21 09:28:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych