Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIE ZMARNUJCIE TEGO, CO WYWALCZYLIŚMY!

 • Podtytuł: POLSCY WYZWOLICIELE I WYZWOLICIELKI OD FASZYZMU
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2017
 • Barwny, 55 min

Setki tysięcy Polek i Polaków walczyło na wszystkich frontach II Wojny Światowej z niemieckim faszyzmem. Z okazji 67. rocznicy Dnia Zwycięstwa w 2012 roku dziewięciu byłych polskich żołnierzy i kobiet-żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego powróciło, na zaproszenie berlińskiego oddział Stowarzyszenia Ofiar Prześladowanych przez Reżim Nazistowski (Berliner VVN-BdA), do miejsc w których walczyli podczas "szturmu Berlina" wiosną 1945 roku. Bohaterowie opowiadją w filmie dokumentalnym niemieckiego historyka Christian Carlsen o swoich przeżyciach i trudnych wyborach, z którymi zmagali się jako młodzi ludzie: z jednej strony rozpętana 1 września 1939 roku niemiecką napaścią na Polskę wojna ludobójcza (Vernichtungskrieg), z drugiej strony radziecka okupacja wschodniej Polski od 17 września 1939 roku i stalinowskie deportacje na Syberię (1940-1941).
Bohaterowie filmu opowiadają o tzw. amnestii, która była wynikiem umowy polsko-radzieckiej w lipcu 1941 roku, i drodze polskich zesłańców, którzy uwolnieni z sowieckich gułagów wstępowali do Wojska Polskiego, które powstało na terenie Związku Radzieckiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. Wielu Polaków nie dotarło jednak na czas do polskiej armii ewakuowanej w 1942 r. na Bliski Wschód. Właśnie o tych zesłańcach, którzy wstąpili w 1943 r. do nowo utworzonej 1 Armii Polskiej pod dowództwem generała Zygmunta Berlinga jest ten film. Po upadku Powstania Warszawskiego, w 1944 roku w ich szeregi wstąpili także byli powstańcy Armii Krajowej, którzy również przedstawiają swoje doświadczenia. 1 AWP walczyła w berlińskich dzielnicach Charlottenburg i Tiergarten oraz uczestniczyła w wyzwoleniu niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Christian Carlsen
   
 • Zdjęcia
  Philipp Jansen
   
 • Dźwięk
  Philipp Jansen
   
 • Montaż
  Philipp Jansen
   
  Christian Carlsen
   
 • Konsultacja
  naukowa
 • Tłumaczenie
  i transkrypcja
  i transkrypcja
 • Kierownictwo produkcji
   
 • Producent
  Christian Carlsen
   
  Philipp Jansen
   
 • Produkcja
  Kassiber Films
   
 • Współpraca produkcyjna
  Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (ZKRP i BWP)
   
2020.10.16 00:48:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski