Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WĘGRZY W WARSZAWIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2020
 • Barwny, 53 min

Film przedstawia historię oddziałów węgierskich sprzymierzonych z III Rzeszą, stacjonujących wokół Warszawy latem 1944 roku. Węgrzy potajemnie negocjowali z dowództwem powstania warszawskiego przejście potężnego (20 000 żołnierzy) i dobrze uzbrojonego oddziału węgierskiego na stronę Polaków. Gdyby negocjacje się powiodły, los powstania mógłby być inny.
Narratorem jest Istvan Elek, który uczestniczył w negocjacjach i pomocy, jakiej Węgrzy udzielali warszawskim powstańcom.
Historia Istvana jest tylko pretekstem, aby pokazać podobieństwo sytuacji w trzech trudnych dla obu narodów okresach 1920, 1944 i 1956 roku. Polacy i Węgrzy uwikłani w sytuacje narzucone im przez okupantów i sąsiadów, drogo zapłacili za swoje wybory. W 1920 r. bolszewicka agresja omal nie zmiotła młodego Państwa Polskiego. W 1944 r. na froncie wschodnim zginęło tysiące honwedów, a próba uniezależnienia się od hitlerowców, doprowadziła do zajęcia Budapesztu i zagłady węgierskich Żydów. Walka o niezależność od sowieckiej dominacji w 1956 roku doprowadziła do likwidacji - na wiele lat - wszelkich form niezależności. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2020
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Specjalna Honorowa Gwiazda
2020.12.21 00:07:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski