Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUD BIEDNYCH LUDZI

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2020
 • Premiera:
  2020. 10. 19
 • Barwny, 80 min

"Cud biednych ludzi” przedstawia problem moralny i konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego. To tragiczne zderzenie pomiędzy logiką prawa a wielką potrzebą cudu powoduje, że tekst Hemara jest dramatem o uniwersalnym charakterze, który zachowuje wciąż swą aktualność. Główny bohater Józef Bylejak porzuca pracę, gdyż musi poświęcić się opiece nad swą sparaliżowaną małżonką. Żarliwie modli się o zdrowie żony do jej patronki, św. Teresy. Pewnego dnia wraca do domu z perłami zdjętymi z posągu św. Teresy w kościele parafialnym. Oświadcza, że zdarzył się cud: sama święta kazała mu wziąć klejnoty i leczyć żonę - Teresa odzyskała władzę w nogach. Czy zdarzył się cud, czy była to zwykła kradzież? Wszystko się komplikuje, kiedy proboszcz oświadcza, że przed laty sprzedał prawdziwe perły, by pomóc biednym parafianom. Józef przyznaje się do kradzieży, staje przed sądem, a żonę znowu dosiega paraliż. W logice wiary mamy do czynienia z cudem, w logice prawa z przestępstwem - cud i kradzież są elementami dwóch zupełnie różnych porządków. Zdaje się, że głęboka wiara Józefa i jego motywacja usprawiedliwiają kradzież. Przecież chciał uzdrowić żonę, a perły wziął pewien, że jest to dar od świętej. Ale precedens w postaci ułaskawienia kradzieży, godzi w podstawy funkcjonowania państwa prawa. Wyrozumiały sędzia może wprawdzie wydać łagodny wyrok, ale czy łagodny wyrok jest równoznaczny z miłosierdziem? Miłosierdzie to bowiem coś więcej, niż tylko łagodna kara. Zgodnie z przesłaniem sztuki miłosierdzie to zawieszenie prawa i całego porządku społecznego, tylko po to, aby uratować jednostkę. To, co niemożliwe wśród ludzi, wydaje się naturalne dla Księdza, człowieka zupełnie oddanego Bogu. Sztuka nie pokazuje wyroku jaki zapadnie w sprawie Józefa. Ten wyrok widzowie w zgodzie ze swoim sercem muszą wydać sami.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CUD BIEDNYCH LUDZI
AutorMarian Hemar

Nagrody
schowaj

 • 2021
  Zamość (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Honorowe Wyróżnienie aktorskie
 • 2021
  Zamość (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda pozaregulaminowa
  za "odkrycie tekstu Mariana Hemara oraz odważną i uniwersalną rozmowę na temat wiary"
 • 2021
  Zamość (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda Specjalna ZASP
 • 2021
2023.01.18 04:00:22
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski