Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPACH PSIEJ SIERŚCI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1981
 • Premiera:
  1982. 05. 24
 • Gatunek:
  Melodramat, Film sensacyjny
 • Barwny, 2996 m, 100 min

  Lokacje: Bułgaria (Burgas, Sozopol).

Paweł, uznany polski rzeźbiarz, spędza wakacje na bułgarskim wybrzeżu, w Sozopolu. Szybko nawiązuje romans z młodą Niemką, studentką slawistyki. Zamieszkują wspólnie w namiocie na kempingu, a całe dnie spędzają na przybrzeżnych skałkach, unikając plażowego tłoku i kryjąc się przed oczami ciekawskich. Towarzyszy im bezpański pies, którego przygarnęła i odkarmiła Heidi. Z dala obserwują statek pasażerski, regularnie kursujący między Istambułem a Sozopolem. Natychmiast po każdym rejsie grupa ludzi - francuska pływaczka, jej trener oraz ratownicy wypływają motorówką daleko w morze. Paweł przypadkowo poznaje przyczynę ich wypraw - nurkując pod wodą wyławia pojemnik umocowany na kotwicy, a stwierdziwszy, że zawiera heroinę, ukrywa go i postanawia zażądać okupu. Kotwicę, jako znak rozpoznawczy, wiesza obok swego namiotu na kempingu.
Wkrótce policja znajduje na skałkach zmasakrowane ciało pasterza owiec, którego banda posądziła o przejęcie "towaru". Do pierwszego osobistego kontaktu z przemytnikami dochodzi w Burgas. Paweł, zabrawszy Heidi, jedzie tam po to, by zamówić mszę w rocznicę śmierci ojca, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Podczas podróży śledzony jest przez kilku mężczyzn. Po powrocie do Sozopola odbywa z nimi rozmowę i żąda 2000 dolarów za zwrot pojemnika. Heidi, nie rozumiejąc dialogu prowadzonego w języku francuskim, instynktownie wyczuwa, że sprawa jest nielegalna i niebezpieczna. Zaniepokojona, bezskutecznie usiłuje skłonić Pawła do wyjaśnień. On jednak, traktując dziewczynę jako niezobowiązujący dodatek do wakacji, nie chce angażować jej w swoje kłopoty, a jej nagabywania zbywa żartami. Prowadzący śledztwo komendant milicji Banow od początku podejrzewa, że Paweł coś przed nim ukrywa, próbuje też wypytywać Heidi.
Banda po kolejnych bezskutecznych pertraktacjach z Pawłem decyduje się na konkretne uderzenie - Heidi zostaje porwana. Paweł zaskakuje szefa gangu odpowiadając na propozycję wymiany dziewczyny za narkotyki, że jej los jest mu obojętny. Potem zaczyna go przedłużająca się jej nieobecność niepokoić, pełen najgorszych przeczuć biegnie nad morze na wiadomość o wyłowieniu zwłok młodej dziewczyny - okazuje się, że to pływaczka francuska zbyt daleko wypłynęła w morze. Podtrzymując prowadzoną na zimno rozgrywkę z gangiem Paweł afiszuje się w miasteczku i na plaży z nowo poznaną przystojną Węgierką. W nocy gangsterzy podrzucają w pobliżu kempingu odurzoną narkotykiem Heidi, jej bliską obecność wyczuwa pies, który czujnie czekał na powrót pani. Dziewczyna zna już tajemnicę, szef gangu nie omieszkał także opowiedzieć jej o reakcji Pawła na wiadomość o jej porwaniu. Heidi jest zrozpaczona brakiem uczucia ze strony Pawła i jego "czcią" wyłącznie dla pieniądza.
Następnego dnia nadchodzi wiadomość o przyjęciu przez gang warunków Pawła. Mężczyzna triumfuje sądząc, że jego nieustępliwość złamała opór gangsterów. Heidi jednak nadal nie ufa bandzie. Podczas kolejnego pobytu na skałkach przestępcy wyposażeni w aparaty tlenowe napadają na pływającego w morzu Pawła. Przetrzymanego pod wodą do granic wytrzymałości wyprowadzają na brzeg w jednym ze skalistych fiordów. Heidi w obawie o jego życie oddaje gangsterom pojemnik, znalazłszy go w kryjówce, do której poprowadził ją po śladach pies.
Paweł, nieświadom tego co się stało, podnosi cenę za pojemnik. Po raz pierwszy mówi Heidi o przyszłości, o wspólnym życiu. Nie budzi to jednak emocji w dziewczynie, a Paweł nie zna powodu takiej reakcji. Nazajutrz rano mężczyzna obudziwszy się zastaje tylko list od Heidi wyjaśniający sytuację i zawierający wyznania miłości. Natychmiast wyrusza na lotnisko, uświadamia sobie jednak, że nie zna ani nazwiska dziewczyny, ani miasta, z którego przybyła.
Paweł, zdając sobie sprawę z winy, jaką popełnił wobec dziewczyny, wraca do Polski, zabierając ze sobą psa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZAPACH PSIEJ SIERŚCI
Powieść
AutorWojciech Żukrowski
2023.01.18 01:33:38
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski