Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIMA 8250

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1976
  • Barwny, 37 min

Relacja z polskiej wyprawy na szczyt Lhotse w Himalajach w roku 1974, pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Polakom nie udało się zdobyć ośmiotysięcznika - czwartego pod względem wysokości szczytu Ziemi. Zespół szturmowy musiał zawrócić na wysokości 8250 metrów w niewielkiej odległości od szczytu - z powodu gwałtownie pogarszających się warunków pogodowych. Mimo to wyprawa uznawana jest za sukces. Polacy po raz pierwszy podczas wspinaczki przekroczyli wysokość ośmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Była to też pierwsza w świecie próba zdobycia ośmiotysięcznika zimą. Zapoczątkowało to nowy rozdział himalaizmu: tak zwany himalaizm zimowy, w którym to właśnie Polacy, w późniejszych latach, osiągali największe sukcesy. Podczas wyprawy zginął Stanisław Latałło, który był operatorem filmowym wyprawy. Jest on autorem części materiałów filmowych, składajacych się na niniejszy film. W wyprawie wzięła też udział kobieta, alpinistka i himalaistka Anna Okopińska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.19 00:30:37
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl