Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TWARZĄ W TWARZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 27 min

Film jest edukacyjną propozycją dla młodzieży, z przymrużeniem oka podejmuje temat tego, co odmienne i wspólne w relacjach polsko-czeskich od zarania dziejów. Od animozji czasów habsburskich i czasu wkroczenia do Czech wojsk Układu Warszawskiego po mentalność obu nacji, stosunek do siebie, historii czy narodowych bohaterów.
Przekrój tematów, przybliżonych w filmie m.in. przez Leszka Mazana, prof. M. Białokura (UO) czy prof. P.M. Majewskiego z UW obejmuje okres od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy, obecny rozwój Czechofilii, fascynacji postaciami takimi jak wojak Szwejk w popkulturze obu narodów czy Jaromirem Nohavicą, który również jest jednym z bohaterów, opowiadającym o lekkości bytu, mającej odzwierciedlenie w czeskiej muzyce już od czasów Dvorzaka.
Film przybliża m.in. postać sławnego czeskiego wodza Jana Zizki, jednookiego bohatera narodowego, z którego skóry zrobiono po śmierci bęben bojowy czy bohaterskich czeskich pilotów w Dywizjonie 303, których historię można poznać w muzeum w Napoleonie.
Prezentuje także genezę zmiany mentalności Czechów po klęsce militarnej w XVII w., specyfikę tego małego narodu, który przedkładał walkę śmiechem czy bierny opór domowy w czasach wojny od polskiego bojowego ducha, zaciekłości i unoszenia się szlacheckim honorem. Rozprawia się w ugruntowanymi przez lata stereotypami postrzegania Czechów jako biurokratów (od czasów monarchii), wojennych kapitulantów czy pacyfistów.
Także kwestie kulinarno-kulturowe miały wpływ na odmienne zachowania przedstawiciele obydwu nacji w naszych wspólnych dziejach - od kultury picia piwa czy wódki po muzykę klasyczną, popularne legendy czy odmienność naszych hymnów - polskiego, pełnego patosu i postawy walecznych bohaterów i czeskiego, hołubiącego radość z życia codziennego. Historie obu narodów - od VII w. po dzień dzisiejszy - są doskonała kanwą do zaciekawienia młodzieży krajem i kulturą sąsiadów zza Odry oraz rozwijania dyskusji na lekcjach historii, w nawiązaniu do poruszonych wątków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.12.18 00:27:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor