Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

90 LAT MUZEUM ŚLĄSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny, 49 min

29 stycznia 1929 roku oficjalnie rozpoczęło swoją działalność Muzeum Śląskie w Katowicach. W 1939 r. został oddany w stanie surowym imponujący budynek muzeum. Okupanci niemieccy rozebrali budynek do fundamentów, w ramach akcji niszczenia śladów polskości na Górnym Śląsku. W 1984 r. nastąpiła restytucja Muzeum Śląskiego. W 2015 r. została oddana do użytku nowoczesna siedziba muzeum, na terenie byłej kopalni węgla kamiennego KWK Katowice. W 2019 roku obchodzone jest 90-lecie Muzeum Śląskiego.
Film przedstawia jego historię i miejsce na dzisiejszej mapie Katowic, Śląska, Polski i Europy, opowiedzianą głosami osób znających historię muzeum, jego twórców, pracowników i uznanych autorytetów muzealnictwa. Film umożliwia zwiedzenie miejsca niezwykłego: byłej kopalni węgla zamienionej w unikalną kopalnię kultury. Pokazuje bogate i różnorodne kolekcje sztuki eksponowane na głębokości 14 metrów pod powierzchnią ziemi, przybliża działalność naukową, renowacyjną, wydawniczą oraz znaczenie Muzeum Śląskiego jako instytucji kultury.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.07.13 00:24:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego