Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SOBÓL I PANNA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Premiera:
  1984. 03. 09
 • Gatunek:
  Melodramat
 • Barwny, 2504 m, 88 min

  Lokacje: dwór Pentowo pod Tykocinem, dolina Narwi.

Adaptacja najbardziej znanej powieści Józefa Weyssenhoffa - żyjącego na przełomie XIX i XX wieku piewcy urody kresowych puszcz i uroków życia na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej oraz surowego krytyka ziemiaństwa. Większość jego utworów interesuje dziś wyłącznie zawodowych badaczy literatury, choć ponowne "odkrycie" Kresów po roku 1989 sprawiło, że i o Weyssenhoffie mówi się ostatnio więcej. Z jego bogatej spuścizny jedynie "Soból i panna" nigdy nie został zapomniany. Do tego stopnia, że w 1983 roku Hubert Drapella zdecydował się przenieść powieść na ekran. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, zważywszy, że książka Weyssenhoffa to w zasadzie pozbawiona linearnej fabuły kompilacja soczystych opisów krajobrazów i polowań oraz nieco zdawkowego wątku miłosnego. Hubert Drapella realizował swój film w plenerach Suwalszczyzny, przypominającej fauną i florą mityczne Kresy. Uwagę skupił jednak na drugoplanowym w powieści romansie między wysoko urodzonym studentem Michałem Rajeckim a Warszulką - wiejską dziewczyną o niepospolitej urodzie i przymiotach ducha. Młodzi spotykają się, rzecz jasna, podczas polowania. Po pierwszym spotkaniu przychodzą następne. Zadurzony Michał przebąkuje coś niebacznie o wspólnej przyszłości, co oczywiście nie ma prawa nastąpić. Nikt z jego sfery nie zaakceptowałby takiego mezaliansu. Mimo że Warszulka szczerze kocha panicza, ten powoli przestaje się nią interesować. Dostrzega, że ich związek nie ma przyszłości. Rezygnuje nawet z wiele obiecującej randki. Powodowany wyrzutami sumienia usilnie namawia Warszulkę do ożenku z interesującym się nią zamożnym chłopem Józefem Trembelem. Kiedy zrozumie, że popełnił błąd, jest już za późno.
Film został starannie i sprawnie zrealizowany, choć zatracił nieco ducha prozy Weyssenhoffa. Rekompensuje to jednak rola Jana Englerta, który jako Stanisław Pucewicz zyskał bardzo pochlebne oceny recenzentów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SOBÓL I PANNA
Powieść
AutorJózef Weyssenhoff
2022.05.21 07:01:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych