Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAREK EDELMAN ...I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2019
 • Barwny + czarno-biały (negatyw: Kodak), 80 min

  Lokacje: Scenę "Matka" nakręcono na byłym terenie Umschlagplatzu w budynku, do którego przeniesiono Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Sceny "Tosia. Skromna miłość" i "Dziecko" nakręcono w budynku Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów. Scenę "Więcej niż miłość" nakręcono na ulicy Dzielnej, w miejscu gdzie stał dom, w którym mieszkał w getcie Marek Edelman. Sceny plenerowe i przejazdu rykszy nakręcono na terenie byłego getta i Umschlagplatzu. Wszystkie sceny dokumentalne nakręcono na terenie byłego getta.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. W filmie odpowiada on na to pytanie. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE
AutorMarek Edelman
AutorPaula Sawicka

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival)-Wyróżnienie Jury
  za "wdzięczne przesłanie, że miłość zawsze zwycięża"
 • 2019
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage")-"Złota Żaba" za najlepszy dokument fabularyzowany
 • 2019
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy")-Nagroda im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego
 • 2020
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
 • 2020
  Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce)-Nagroda "Society Humanitarian Award"
2022.05.21 09:12:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman