Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OFIAROWANIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2018
 • Barwny, 44 min

Rodziny Katyńskie z całej Polski 10 kwietnia 2010 roku wybrały się pociągiem specjalnym w podróż do Smoleńska, aby w 70. rocznicę mordu w lesie katyńskim oddać hołd swoim krewnym. Zarejestrowane rozmowy toczące się w pociągu są pełne ulotnych wspomnień dorosłych osób, których dzieciństwo było naznaczone atmosferą ukrywania prawdy, o której nie można było przez wiele lat mówić. Podróżujące do Katynia rodziny odnajdowały w rozmowach tę atmosferę, w której dorastali. Jechali, aby uczcić pamięć swoich bliskich i w ten symboliczny sposób zamknąć bolesną ranę w historii swych rodzin. Niestety, zamiast oczyszczającego katharsis, rodziny te zostały dotknięte kolejną tragedią. Dramat, jaki się wydarzył w Smoleńsku zniweczył te nadzieje i spowodował, że powstały nowe rany, które są największym dramatem współczesnej Polski.
W filmie reżyser zawarł także pierwsze spontaniczne wypowiedzi, jakie zostały zarejestrowane w pociągu w drodze powrotnej do Polski. Ci sami ludzie, którzy z takimi nadziejami jechali do Katynia, teraz wracali ze Smoleńska. Wszystkie zmienione tym faktem emocje znalazły wyraz w zupełnie odmiennie wyrażanych myślach i poglądach. Powstał w ten sposób interesujący dialog i pogłębiona refleksja miejscami mająca wręcz charakter spierania się z Bogiem, dotycząca przyczyn i skutków tej tragedii wyrażanych przez podróżnych, którzy odcięci od jakichkolwiek informacji z zewnątrz wyrażają tylko i wyłącznie własne opinie.
Film Józefa Szymury, przedstawiciela Rodziny Katyńskiej z Tarnowskich Gór, opisuje tę dramatyczną podróż, w którą wybrał się razem z synem Cyrylem, aby przekazać mu pamięć o zamordowanym wujku, poruczniku Konradzie Wolnicy. Film ten jest nie tylko zapisem podróży, lecz próbą odnalezienia bardziej ponadczasowego i metafizycznego wymiaru tragedii, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana")-III Nagroda w kategorii: Martyrologia narodu

Patrz także:
schowaj

2019.09.24 11:49:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman