Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZUKAJĄC TERESKI

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2019
 • Barwny, 65 min

Na zdjęciu widzimy wystraszone dziecko rysujące na tablicy własny świat. Autorem zdjęcia był słynny fotograf David Seymour. Fotografia Tereski obiegła cały świat ale nikt nie wiedział kim jest ta dziewczynka. Zdjęcie opublikowano po raz pierwszy w albumie Children of War, a potem powielane w licznych periodykach i na wystawach światowej fotografii, staje się uniwersalnym symbolem traumy dzieci , które przeżyły okropieństwa II wojny światowej. Zafascynowani fotografią Patryk i Aneta, bohaterowie filmu, postanawiają odkryć tajemnicę fotografii. Podejmują śledztwo, idąc tropem Davida Seymoura; to śledztwo jest osią dramaturgiczną filmu. Poprzez odkrywanie dramatycznych losów "kolejnych Teresek" zanurzają się w mroczną historię XX wieku", zmienia to ich nastawienie do całej historii. To, co miało być tylko przygodą okazuje się doświadczeniem konstytuującym, utworzyła się nowa wartość, a sam proces poszukania stał się ważniejszy od ostatecznego rezultatu śledztwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-III Nagroda
  w kategorii: Filmy fabularne i dokumenty fabularyzowane
2019.11.13 00:35:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski