Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LANCKOROŃSKIE OKOPY KONFEDERACJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2018
  • Barwny, 22 min

W 2018 roku mija równa 250. rocznica wybuchu Konfederacji Barskiej, która przez niektórych klasyków polskiej myśli historycznej uważana jest za pierwsze powstanie narodowe, zmierzające do zachowania suwerenności i niepodległości Polski. Bezsprzecznie, z punktu widzenia dalszych losów kraju, było to wydarzenie o ogromnych konsekwencjach, biorąc pod uwagę, że wraz z upadkiem Konfederacji rozpoczął się proces rozbiorowy Polski. Jest rzeczą znamienną, że zryw ten odcisnął się bardzo mocno w polskiej tradycji kulturalnej. Charakter tych przekazów sprawia jednak, że w świadomości Polaków Konfederacja kojarzy się przede wszystkim z Kresami i miejscem jej ogłoszenia. Ogniskiem zorganizowanego oporu, z punktu widzenia dzisiejszego postrzegania tradycji historycznej zupełnie wyjątkowym, jest leżąca 40 km od Krakowa Lanckorona. W ogóle historia konfederacji na Ziemi Krakowskiej i Małopolskiej pełna jest ciekawych wątków i anegdot historycznych. Lanckorona dziś jest miejscem wyjątkowym nie tylko ze względu na koncentrację na bardzo małym terenie różnej wielkości i znaczenia pamiątek konfederackich, lecz także na budowanie przez lokalną społeczność własnej tożsamości na pamięci konfederacji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.01.23 02:54:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman