Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IZRAEL ZACZĄŁ SIĘ W POLSCE...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2018
 • Barwny, 56 min

Ten film opowiada o współpracy między II Rzeczpospolitą a ruchem syjonistycznym, o wspieraniu przez rządy II RP dążeń niepodległościowych Żydów, o wkładzie Polski w powstanie państwa Izrael.
Jest w nim mowa o tajnym porozumieniu Włodzimierza Żabotyńskiego z polskim rządem w 1936 roku. O tym, że na terytorium II Rzeczpospolitej istniały tajne obozy szkoleniowe, gdzie oficerowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego szkolili żydowskich bojowników. Uczyli ich posługiwania się bronią, walki wręcz, konspiracji, sabotażu. O tym, że wysyłaliśmy broń, amunicję, samoloty dla żydowskich organizacji paramilitarnych w Palestynie. Mówimy o tym, że żydowska młodzież mogła swobodnie, za akceptacją rządu RP brać udział w szkoleniach z przysposobienia wojskowego, o tym, że ci młodzi Żydzi kochali Polskę, byli jej wierni, że do czasu powstania państwa Izrael to Polska była dla nich pierwszą ojczyzną. Podczas uroczystości państwowych w II Rzeczypospolitej młodzi Żydzi i młodzi Polacy razem szli w pochodach, razem śpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
W filmie polscy i izraelscy historycy mówią wspieraniu przez polski rząd legalnej i nielegalnej emigracji Żydów do Palestyny, o pomocy finansowej dla nich, o kibucach w ówczesnej Polsce, gdzie przygotowano młodych Żydów do pracy na roli.
Twórcy filmu mówią też o tym, że Polaków i Żydów łączyła idea niepodległości. A zafascynowany Marszałkiem Piłsudskim i jego legionami, Włodzimierz Żabotyński Polskę podawał jako przykład słusznej i skutecznej drogi do niepodległości.
W filmie przypomniano, że w chwili powstania państwa Izrael w maju 1948 roku, wielu izraelskich przywódców, wojskowych, ludzi kultury z urodzenia było Polakami i to oni tworzyli fundamenty niepodległego państwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2019
  Zamość (Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z Historią")-Wyróżnienie
 • 2019
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-"Brązowa Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego
 • 2019
  Warszawa (Festiwal EMiGRA)-Nagroda Specjalna
  za "wkład w porozumienie polsko-izraelskie"
 • 2019
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-I Nagroda
  w kategorii: Filmy ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia
2019.11.13 00:35:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor