Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MISJA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Premiera:
  1981. 03. 07
 • Barwny, 6 odcinków x ok. 60 min

Serial sensacyjny osnuty wokół skomplikowanych wydarzeń politycznych w Europie roku 1938.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MISJA O PÓŁNOCY
Powieść
AutorBogdan Rutha
Pierwowzór
PRZYJĘCIE W ANGLETERRE
Opowiadanie
AutorBogdan Rutha

1

 • Odcinek serialu
 • 56 min

Bohater, młody Polak, ranny po trzydniowych walkach na froncie hiszpańskim, po leczeniu w szwajcarskiej klinice marzy o ponownym wyjeździe do Hiszpanii. Chce przedostać się do rewolucjonistów jako kurier. Jego pierwsze konspiracyjne zadanie nie zostaje w pełni zrealizowane. Chłopak zwraca na siebie uwagę wrogich agentów. Nie udaje mu się skontaktować z niemieckim agentem Adlerem, mimo iż pomaga mu w tym dawna znajoma z Polski.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

 • Odcinek serialu
 • 58 min

Bohater rozpoczyna autentyczną działalność konspiracyjną. Wpada na trop Adlera - udaje mu się zdobyć klucze od jego skrytki na poczcie, jednak część cennej zawartości przejmują tajniacy. Dzięki pomocy dwóch współpracowników - uciekinierów z Rzeszy - odzyskuje szyfry i rozpoczyna pełne niebezpieczeństw przedzieranie się do walczącej Hiszpanii.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • 58 min

Młody warszawiak, teraz już oficjalny kurier, wraz z Willym i Hasem mają dowieźć do Hiszpanii Adlera, spalonego agenta Abwehry, który za 20 tys. dolarów i umożliwienie ucieczki do Meksyku zgodził się wskazać im na miejscu niemieckie "wtyczki", które przeniknęły w szeregi republikanów. Wcześniej jednak kurierzy muszą odnaleźć ukrywającego się w Szwajcarii Adlera. Dla bezpieczeństwa rozdzielają się na pewien czas: Hase jedzie dalej z Willym, Polak kontynuuje podróż z Heleną, swoją znajomą jeszcze z Warszawy. Ścigani przez gestapo Hase i Willy muszą zmylić pogoń, łapią gumę. Warszawiak i Helena jako pierwsi docierają do domu na odludziu, gdzie skrył się Adler. Agent gotów jest wycofać się z umowy, a nawet wydać kuriera. Helena rani go w rękę i zmusza do dalszej podróży. W odwecie Adler wyjawia jej towarzyszowi, że dziewczyna pracuje dla Niemców. Zdemaskowana Helena ucieka. Wkrótce Willy i Hase dołączają do warszawiaka i Adlera. Niestety, gestapo znów depcze im po piętach, zagradzają jedyną drogę ucieczki. W takiej sytuacji Polak proponuje, by się rozdzielili: on i Adler pojadą pierwsi i dadzą się schwytać, Willy i Hase odbiją ich. Do brawurowej akcji dochodzi w przygranicznym włoskim miasteczku Camedo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

 • Odcinek serialu
 • 54 min

Młody warszawiak i były niemiecki agent Abwehry Adler, odbici przez Willy'ego i Hase z rąk gestapo, ruszają we czwórkę w dalszą drogę. W jednym z włoskich miast zatrzymują się w pałacu biskupim, gdzie mają odebrać nowe paszporty. Podczas gdy Polak, Hase i Adler jedzą obiad, Willy udaje się do fryzjera. Z okna zakładu widzi wjeżdżający na plac samochód ścigających ich oficerów gestapo. Hase, Adler i warszawiak, w przebraniu księży opuszczają pałac, skąd mają się dostać do portu. Tam już czeka na nich kuter "Reina", którym mają dotrzeć do Francji. Willy próbuje osłaniać towarzyszy, zaczyna strzelać do gestapowców i sam zostaje ciężko ranny. "Księża" nie mają czasu go ratować, muszą uciekać. W ostatniej chwili dostają się na pokład "Reiny", ale agenci gestapo nie dają za wygraną. Na morzu cała trójka musi przesiąść się potajemnie do szalupy, aby ścigana "Reina" mogła odciągnąć uwagę pogoni. Po kilku godzinach łódź dociera do nieznanej wyspy - okazuje się, że znajduje się tam kolonia trędowatych. Dostają tam kanister benzyny na dalszą podróż, ale odbierający go Hase, przerażony widokiem chorych, spada ze skały i uszkadza sobie kręgosłup. Warszawiak chce zostawić go na wyspie, ale Hase, grożąc mu bronią, wymusza, by zabrał go ze sobą. Z rannym w rękę Adlerem i unieruchomionym, cierpiącym straszne bóle Hasem młody kurier płynie w kierunku Francji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

5

 • Odcinek serialu
 • 56 min

Hase umiera na łodzi wiozącej jego, Adlera i polskiego kuriera do Francji. Dalszą podróż Polak i Adler odbywają pociągiem. Na dotarcie do Hiszpanii mają już tylko 30 godzin. Rozpoznani w pociągu przez jednego z tajniaków, muszą wyskakiwać w biegu. Po wielu trudach wreszcie docierają do podnóża Pirenejów. Tam przejmuje ich miejscowy wieśniak, Jean Colon, który ma ich dowieźć do przewodnika, Josego, który przeprowadzi ich przez góry do Hiszpanii. Adler czuje się coraz gorzej, w jego ranną rękę wdaje się gangrena. Do najbliższego lekarza jest jednak 20 km. Do dwójki uciekinierów dołącza jeszcze młody Ślązak, który znakomicie posługuje się nożem. Niestety, w wiosce, w której mieszkał Jose, czeka na nich smutna wiadomość: Jose został zabity przez Niemców. Chcąc nie chcąc, Jean bierze na siebie rolę przewodnika. Polski kurier odkrywa, że to Adler wydał Josego. Musi jednak doprowadzić go na miejsce, bo tylko on może wskazać niemieckich szpiegów w szeregach republikanów. Nieoczekiwanie Jean i jego "podopieczni" wpadają w pułapkę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

6

 • Odcinek serialu

Na dotarcie do Hiszpanii polskiemu kurierowi zostały już tylko 24 godziny. W czasie przeprawy przez Pireneje przewodnik zwany Olbrzymem i radiotelegrafista Ślązak giną w strzelaninie, Adler zostaje ciężko ranny w brzuch. Straciwszy wszelką nadzieję, prosi o pistolet, chce się zastrzelić. Polak wymusza jednak na nim, by wcześniej podał hasło i wskazał punkt kontaktowy, w którym miałby się spotkać z niemieckim szpiegiem działającym w dowództwie oddziałów republikańskich. Choć bardzo niechętnie, Adler wyjawia te informacje. Chwilę później umiera. Dalej kurier idzie już sam. Niebawem pół żywego z wyczerpania, znajdują go republikańscy żołnierze i zawożą do dowództwa. Tam kurier zostaje przesłuchany, nie chce jednak zdradzić wszystkiego, co wie, domaga się skontaktowania ze sztabem. Przesłuchujący biorą go za niemieckiego szpiega, o mało nie zostaje rozstrzelany. Ostatecznie republikanie decydują się jednak wysłać go samolotem do sztabu. Tam rozpoznaje go jeden z jego kolegów z oddziału. Resztką sił kurier błaga, by jak najszybciej zmienili szyfr, gdyż poprzedni Niemcy zdołali złamać. Kiedy przybysz nieco odzyskuje siły, znów zostaje poddany przesłuchaniu. Jak się okazuje, zbyt wiele faktów w jego opowieści budzi podejrzenia. Na jego życie zaczyna też nastawać niemiecki szpieg, którego Adler nie zdążył już zdemaskować. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:18:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency