Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRYDERYK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2018
  • Premiera:
    2018. 09. 10
  • Barwny, 83 min

Opowieść o pierwszych miesiącach pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu, okresie dla kompozytora niezwykle trudnym i bolesnym, zarówno w perspektywie jego losów osobistych, w tym przede wszystkim przebiegu kariery muzycznej, jak i w kontekście politycznej sytuacji Polski oraz całej Europy. Agnieszka Lipiec - Wróblewska zainspirowana odkrytymi przez Piotra Witta, pomijanymi przez innych biografów tragicznymi aspektami życia Fryderyka Chopina, przedstawia w swojej sztuce obraz szerzej nieznany: wnikliwy portret psychologiczny kompozytora, który musi się zmierzyć z biedą, niepewnością, poczuciem niespełnienia i upokorzenia, a wreszcie szalejącą na ulicach Paryża cholerą, wojną domową po próbie obalenia francuskiego monarchy oraz konsekwencjami upadku powstania listopadowego. Akcja sztuki rozgrywa się w dwóch planach: historycznym i współczesnym. Chopin po przyjeździe do Paryża za wszelką cenę próbuje dostać się na paryskie salony muzyczne, jednak długo pozostaje całkowicie nieznany, wręcz odrzucony. Brak spektakularnego sukcesu podczas pierwszego publicznego koncertu w słynnych salonach Pleyela skutkuje głębokim psychicznym kryzysem, który wkrótce paradoksalnie prowadzi do triumfu i wyprowadza kompozytora na ścieżki sławy. Wątkiem równoległym prowadzonym przez reżyserkę spektaklu jest współczesna historia młodej pianistki Adeli, która poprzez tropienie losów Chopina odkrywa prawdę o okolicznościach, w jakich objawił się paryskiej elicie wielki talent genialnego muzyka.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZEDPIEKLE SŁAWY. RZECZ O CHOPINIE
AutorPiotr Witt

Varia
pokaż

2022.05.21 05:54:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl