Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NICPONIE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1973
 • Premiera:
  1974. 05. 14
 • Czarno-biały, 27 min

  Lokacje: Łódź (okolice dzisiejszego Ronda Lotników Lwowskich i ul. Gagarina, ul. Lniana na Teofilowie).

Miejsce akcji to typowe warszawskie blokowisko, gdzie mieszka mnóstwo dzieciarni. Jedynym placem zabaw jest ciasne betonowe podwórko. Kilkunastoletni chłopcy z sąsiedztwa urządzają sobie tu boisko do piłki nożnej. Podczas wykonywania rzutu karnego młody zawodnik strzela tak zapamiętale, że zamiast w bramkę trafia prosto w szybę jednego z mieszkań w bloku. Przerażeni piłkarze rozpierzchają się co sił w nogach. Natychmiast zjawia się surowy dozorca Kowalczyk, który na miejscu "przestępstwa" przyłapuje jedynie kilkuletnią Jolkę z maleńkim kotkiem. Ostrzega dziewczynkę, że i tak dopadnie nicponi, którzy wybili szybę. Poza tym będzie chodzić od drzwi do drzwi i zbierać od rodziców pieniądze na pokrycie strat.
Tymczasem winowajcy ukrywają się na klatce schodowej i zastanawiają się, co dalej robić. Niebawem zjawia się Jolka z tajemniczą miną i proponuje im układ. Za zabranie jej do cyrku obiecuje zdradzić, kto wybawił ich z tarapatów. Okazuje się, że mogą ocalić skórę i zataić prawdę przed rodzicami. Za zbitą szybę zapłacił bowiem dozorcy emerytowany profesor, mieszkający w tym samym bloku. Ambitni chłopcy postanawiają zwrócić mu całą sumę. Zdobywają pieniądze organizując zbiórkę makulatury. Z gotówką w kieszeni zjawiają się u pana profesora, który ma gadająca papugę Klemensa i wdaje się z nim w dyskusję. Jolka jak zwykle włóczy się za starszym bratem i jego kolegami, teraz zjawia się też u profesora w mieszkaniu. Przez nią i jej kotka przestraszona papuga wyfruwa przez okno na podwórko. Wszyscy natychmiast rzucają się do wyjścia, by wyruszyć na poszukiwanie Klemensa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAPUGA PANA PROFESORA
Powieść
AutorStanisława Fleszarowa-Muskat
2023.01.18 01:51:59
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego