Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCENY NOCNE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1990. 03. 13
 • Barwny, 108 min

  Lokacje: Warszawa, pałac w Jabłonnie.

Adaptacja znanej powieści Wacława Berenta "Ozimina". Z początku peerelowska cenzura bardzo długo nie dopuszczała scenariusza "Scen..." do realizacji. Jak mówił po latach reżyser, powodem mogła być aktualność tematu: "Napisana w 1911 roku powieść przyrównywana przez wielu do "Wesela" Wyspiańskiego koncentrowała się przede wszystkim na ukazaniu różnych postaw ludzi, zgromadzonych w salonie barona Niemana w jedną lutową noc 1904 roku, noc wybuchu wojny japońsko-rosyjskiej. Bohaterowie bardzo różnie odnoszą się do stosunków z Rosją, proponują też bardzo różne warunki układu z zaborcą. Na przyjęciu spotykają się i ugodowcy, i cynicy, i wreszcie konspiratorzy oraz ideolodzy lewicowości. Nie ma tam jednak miejsca na dyskusje, dotyczące wyzwolenia. Na zewnątrz zaś istnieje naga, brutalna siła". Wreszcie, po dziewięciu latach oczekiwania, produkcja "Scen nocnych" ruszyła. W zrealizowanym w technice wideo filmie wystąpiła plejada aktorskich gwiazd, także w epizodach. Krytyka przyjęła "Sceny..." życzliwie, podkreślając ich "mądry historyzm" oraz sugestywne oddanie skomplikowanych relacji polsko-rosyjskich, układających się w "splot powiązań i sprzeczności, niechęci i zaciekawienia". Nocną ciszę śpiącej Warszawy co pewien czas przerywa tylko odgłos kozackich patroli. W pałacu barona Niemana odbywa się wystawny bal. Wśród gości są wszyscy, którzy mają coś do powiedzenia w życiu kulturalnym, umysłowym i politycznym stolicy, a więc: znaczniejsi kupcy, bankierzy, naukowcy, wpływowi przedstawiciele kół ziemiańskich, a także działacze polityczni różnych orientacji. Beztroskiej zabawie i niezobowiązującym flirtom towarzyszą dyskretne, lecz gorące wymiany zdań na temat aktualnej sytuacji politycznej. Marzenia o niepodległości przeplatają się z postulatami ugodowości na rzecz Rosji, wizje zbrojnego czynu sąsiadują z cynicznymi kalkulacjami. W pewnym momencie bal niespodziewanie przerywa wiadomość o wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OZIMINA
Powieść
AutorWacław Berent
2024.06.06 02:36:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.