Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNA Z MAZUR

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 07. 30
 • Barwny, 5 odcinków x ok. 52 min

  Lokacje: Orneta.

Adaptacja książki Zbigniewa Safjana "Podwójna miłość". Akcja serialu toczy się w "gorących" latach 1979-80, kiedy w Polsce miały miejsce doniosłe wydarzenia polityczne.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PODWÓJNA MIŁOŚĆ
Powieść
AutorZbigniew Safjan

Varia
pokaż

1

 • Odcinek serialu
 • 54 min

Marta jest młodą, wrażliwą, dobrze wychowaną dziewczyną, która tuż po maturze przyjeżdża do Warszawy. Nie chce dłużej znosić zatargów z rodziną i prowincjonalnych układów. Marzy o studiach. Nie ma jednak na nie pieniędzy. Podejmuje więc pracę w kawiarni. Tu poznaje fotografika Daniela Grycza. Dzięki koleżance Irenie zawiera też znajomość z Markiem i Zbyszkiem - synami miejscowych prominentów. Podczas wspólnego powrotu z zabawy dochodzi do tragicznego wypadku. Siedzący za kierownicą samochodu pijany Zbyszek zabija rowerzystę. Wystraszony namawia dziewczyny, by przedstawiły prokuratorowi korzystną dla niego wersję wydarzeń. Marta odmawia. Popada w konflikt z chłopcami. Niebawem traci pracę. Wówczas pomocną dłoń wyciąga do niej Daniel Grycz. To jednak dopiero początek surowej szkoły życia, którą stanie się dla dziewczyny pobyt w stolicy. Czeka ją jeszcze wiele rozczarowań i bolesnych zawodów. Wyjdzie z nich jednak dojrzalsza i znacznie mądrzejsza.

2

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Wyrzucona z pracy Marta opiekuje się chorym fotografem Gryczem. Ten pomaga jej uzyskać zameldowanie w Warszawie i załatwia pracę w zakładzie fotograficznym. Proponuje też Marcie małżeństwo. Dziewczyna jednak odmawia. Żywi bowiem skryte uczucie do Stefana, młodego mężczyzny, który uratował ją przed chuliganami nasłanymi przez Zbyszka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Umiera szef zakładu fotograficznego, w którym pracowała Marta. Dziewczyna musi szukać nowego zajęcia. Zatrudnia się w fabryce aparatury radiowo - telewizyjnej. Zaprzyjaźnia się z mieszkającą na Pradze Krysią i Jolą, dorabiającą po cichu jako prostytutka. Kontakty Marty z Gryczem rozluźniają się. Mimo to dziewczyna nie rezygnuje całkowicie z fotografii. Robi zdjęcia w fabryce, czym naraża się dyrekcji. Dochodzi też do spotkania ze Stefanem, który wyznaje jej miłość i ofiarowuje pierścionek zaręczynowy. O związku dziewczyny ze Stefanem dowiaduje się Grycz. Tymczasem w fabryce robotnicy coraz otwarciej występują przeciwko dyrekcji. Do zaostrzenia zatargu przyczynia się Marta, która donosi funkcjonariuszowi partyjnemu o nieprawidłowościach w produkcji.

4

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Nadchodzi rok 1980. W Polsce wrze. Społeczeństwo występuje przeciw władzy. Grycz zostaje mianowany redaktorem naczelnym pisma "Sygnały". Marta wiąże się ze Stefanem. Wkrótce dostają mieszkanie. Dziewczyna wciąż uprawia fotografię. Robi m.in. zdjęcie Joli po jej samobójstwie. Niestety, rozczarowuje ją życiowa postawa Stefana. Marta odkrywa, że tak naprawdę zależy mu wyłącznie na pieniądzach. Zawód miłosny i inne życiowe perypetie sprawiają, że dziewczyna powoli dojrzewa. Mądrzej patrzy na świat, ostrożniej ocenia ludzi.

5

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Marta znowu zostaje zwolniona z pracy. W jej zakładzie wybucha strajk, który kończy się dopiero w momencie podpisania "porozumień gdańskich". Tymczasem w życiu uczuciowym dziewczyny zachodzą kolejne zmiany. Marta poznaje młodego poetę Leszka Smolenia. Między młodymi szybko rodzi się głębokie i szczere uczucie. Na przeszkodzie trwałemu związkowi staje jednak nieuleczalna choroba Leszka. Zrozpaczony chłopak popełnia samobójstwo. Marta boleśnie zraniona ucieka z Warszawy. Wraca do rodzinnego miasteczka na Mazurach. Pewnego dnia odnajduje ją Grycz, który przynosi wiadomość, że została przyjęta na uniwersytet.

2022.06.01 00:09:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych