Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WANDA CZEŁKOWSKA. PORTRET

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 19 min

Jest jedną z najoryginalniejszych i najbardziej niezależnych polskich artystek. Choć rzeźba jest główną formą jej ekspresji, to jednak jest daleka od tradycyjnego pojmowania tego gatunku sztuki. Uważana przez krytyków sztuki za prekursorkę minimalizmu i konceptualizmu, uosobienie ducha awangardy Wanda Czełkowska jest artystką bezkompromisową od początku swoich artystycznych wyborów. Ona sama mówi: to co autor zrobił, jest najważniejsze. Życie lubi wszystko psuć i zakłócać. Mówi o sobie rzeźbiarz, bo płeć nie jest dla niej istotna.
Zdjęcia powstały w imponującej pracowni Wandy Czełkowskiej znajdującej się na warszawskim Mokotowie od 2003 roku. Artystka znalazła się w tej wypełnionej wieloma olbrzymimi oknami i tak doświetlonej przestrzeni, po wielu przeprowadzkach w Krakowie i przymusowych zmianach lokalizacji pracowni. W poprzemysłowej przestrzeni znalazła odpowiednie pomieszczenie do pracy. Wiedzie odosobnione życie. Jako że najważniejsze jest dla niej rozwiązywanie artystycznych dylematów, jej życie codzienne nie obrosło w przedmioty. Do codziennego życia wystarczają jej te użytkowe: stół, radio, książki ułożone w przeszklonym regale. Pracownia wypełniona jest pracami rzeźbiarki - głowopodobnymi przeskalowanymi twarzami, tak figuratywnymi jak i abstrakcyjnymi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.02.27 23:38:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski