Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN MATEJKO "HOŁD PRUSKI"

w HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 14 min

Dnia 10 kwietnia 1525 roku doszło do wydarzenia, które wzbudziło wiele emocji pośród współczesnych. Oto na krakowskim rynku Albrecht Hohenzollern, ostatni Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego, złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I, zwanemu Starym. Tym samym król Zygmunt akceptował fakt istnienia w Prusach państwa, którym w jego imieniu miał od tej pory rządzić Albrecht. Wywołało to żywy sprzeciw części szlachty i samej królowej Bony. Uważano, że Krzyżacy raz na zawsze powinni zniknąć z polityki europejskiej. Film opowiadano postaciach przedstawionych przez Jana Matejkę na obrazie z 1882 roku, o przyczynach i konsekwencjach hołdu, knowaniach, intrygach i emocjach związanych z tym wydarzeniem. Dodatkowo zajęcia do naszego "ożywionego obrazu" zostały zrealizowane dokładnie w miejscu złożenia hołdu, określonym też w obrazie Matejki.
Obraz jest dziś własnością Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Pozostaje w stałej ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - nieopodal historycznego miejsca zdarzenia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.11.10 12:39:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.