Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DROGA W ŚWIETLE KSIĘŻYCA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1973. 01. 04
 • Barwny, 61 min

Kanwą scenariusza "Drogi..." były dwa opowiadania Ambrosego Bierce'a - klasyka noweli fantastycznej. Witold Orzechowski początkowo chciał, by jego film utrzymany był w poetyce horroru. W trakcie pracy jednak reżyser na pierwszy plan wydobył wątek miłosny. "Droga w świetle księżyca" to obfitująca w tragiczne następstwa opowieść o miłości Juliana - młodego mężczyzny do znacznie od niego starszej macochy. Młodzieńca niepokoi przy tym zjawa nieżyjącej matki, która nie może zaznać spokoju z powodu wtargnięcia nowej kobiety do rodziny. Nieustanne przenikanie się świata zmarłych i żywych doprowadza wreszcie do obłędu ojca Juliana. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, w domu zamożnego niegdyś ziemianina, Henryka. Jest to opowieść o niedobrej miłości dojrzałej kobiety i dużo młodszego od niej mężczyzny. Miłość ta skazana jest na zagładę, bowiem główny bohater podświadomie dąży do zniszczenia własnego domu, do rozbicia świata, w którym się wychował.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DROGA W ŚWIETLE KSIĘŻYCA
Opowiadanie
AutorAmbrose Bierce
Pierwowzór
ŚMIERĆ HALPINA FRAYSERA
Opowiadanie
AutorAmbrose Bierce
2022.05.21 07:17:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego