Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BECZKA AMONTILLADO

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1971
 • Premiera:
  1972. 02. 04
 • Barwny, 25 min

Opowieść z dreszczykiem, historia misternie przygotowanej zemsty za doznane upokorzenia. Akcja filmu rozgrywa się przed kilkoma wiekami, w ciągu jednej karnawałowej nocy. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania z 1846 r. pióra Edgara Allana Poe.
Fortunato, Montresor i Luchresi - trzej włoscy szlachcice - przyjaźnią się od lat. Ale dość dziwna to jest przyjaźń: Fortunato często kpi sobie publicznie z Montresora, znajdując we Luchresim ochoczego wspólnika lub co najmniej obserwatora swoich żartów. A to każe Montresorowi otworzyć solidną kłódkę, dającą się rozewrzeć - jak obaj demonstrują - jednym palcem, ale wyjątkowo oporną wobec wysiłków Montresora. A to kawalarz Fortunato urządza w gospodzie konkurs: przyjaciele mają się przekonać, który z nich ma najsilniejszy głos i najgłośniej krzyczy. I znów Montresor przegrywa i jak zwykle się ośmiesza. Innym znów razem obaj wmawiają nieszczęsnemu Montresorowi, że liche sherry, które przysłano mu ze wsi, to w rzeczywistości przednie amontillado. A jako że Montresor zadeklarował się wcześniej, że gotów byłby wypić antałek amontillado, wlewają mu w gardło tyleż samo sherry.
W upokarzanym Montresorze narasta gniew i pragnienie zemsty. Gdy nadchodzi karnawał, zaczepia na ulicy rozbawionego Fortunata, zapewniając go, że tym razem przysłano mu beczułkę najprawdziwszego amontillado. Trzyma ją w piwnicach swego pałacu. Fortunato nie dowierza, bo skąd o tej porze roku ktoś wziąłby takie wino? Montresor proponuje, żeby sam się przekonał. Prowadzi go do podziemi. Fortunato, wciąż w świetnym humorze, po drodze - jak zwykle - kpi i żartuje. Gospodarz częstuje go kolejnymi butelkami wina ze swych rozległych piwnic. Coraz bardziej wstawiony Fortunato wciąż jednak czeka na największą atrakcję - obiecaną beczkę amontillado. Nie przypuszcza, że tym razem Montresor ma dla niego iście diabelską niespodziankę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BECZKA AMONTILLADO
Opowiadanie
AutorEdgar Allan Poe
2017.02.11 05:44:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski