Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A JEŚLI BĘDZIE JESIEŃ...

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1977. 09. 30
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 54 min

  Lokacje: Kalisz, Wrocław (m. in. Hala Ludowa, Dworzec Główny, okolice Panorami Racławickiej, ul. Świdnicka).

Film o przemijaniu i nieuchronnym upływie czasu, o jesieni życia, która może być pogodna i pełna twórczych pomysłów, nie musi oznaczać rezygnacji ze wszystkiego. Bohaterami filmu są starsi ludzie na emeryturze, który poznają się i postanawiają połączyć swe losy, wstępując w związek małżeński. Choć dzieli ich bardzo wiele - różne podejście do wielu spraw, doświadczenia życiowe, charaktery, temperament - decydują się na ślub. Jak każdy z nas bronią się przed samotnością, odrzuceniem, tęsknią za kimś bliskim, komu się można wyżalić, zwierzyć z kłopotów. Chcą nadal czuć się potrzebni, być aktywni, a nie zgorzkniali i przepełnieni żalem za tym, co już bezpowrotnie minęło.
Karol i Felicja poznają się w jesieni życia. Choć zdają sobie sprawę, że mają już za sobą najpiękniejsze lata, postanawiają się pobrać. Każde z nich żyje swoimi wspomnieniami i sprawami. Trudno im razem zacząć wszystko od początku. Ona jest zamknięta w sobie, to typ starej panny, żyjącej w świecie kompleksów i mitów. Nigdy nie przestała myśleć o narzeczonym, który zmarł przed 40 laty. On stara się nie poddawać losowi. Mimo przeżytej tragedii, nie stracił nadziei i pogody ducha. Wojna zabrała Karolowi żonę i dzieci. Walczył w partyzantce, potem zaciągnął się do wojska, wyruszył na front. Po zakończeniu wojny pracował w budownictwie, wędrował z jednej budowy na drugą, mieszkając w hotelach robotniczych. Od kiedy przeszedł na emeryturę, nadal prowadzi aktywne życie, udziela się społecznie. Znajduje czas na opiekę nad samotną, sparaliżowaną sąsiadką. Zgorzkniała i gderliwa Felicja zmienia się dopiero wówczas, gdy kaleka dziewczyna popełnia samobójstwo. Teraz dostrzega dramat innych ludzi, a nie jedynie własne kłopoty, które stają się nieistotne wobec prawdziwej życiowej tragedii.
Obfitujący w psychologiczne obserwacje utwór Czarneckiego to propozycja niebanalnego spojrzenia na starość i związane z nią problemy. Jak mówił w jednym z wywiadów reżyser: "Mój film jest również próbą polemiki z postawą rezygnacji, rozpaczy. Jesień życia może być twórczym okresem dla człowieka i dla społeczeństwa". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.03.26 00:24:29
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman